ВОЙНІВСЬКИЙ ПІДПАЛ: ПОЛІТИКА ЧИ ФІНАНСИ?

Мешканці області майже нічого не знають про об’єднання територіальних громад (ОТГ) – свідчить соціологія. Тим часом навколо цієї теми в Олександрійському районі майже війна – з бійками та підпалами.

  

Голова Кіровоградської облдержадміністрації вбачає причини у політиці та застерігає від перешкоджання процесам, які мають бути добровільними.

Про це у понеділок йшлося в ОДА. А у ніч з п’ятниці на суботу у Войнівці згоріла будівля сільради. Наразі поліція розслідує умисний підпал, зловмисникам загрожує до 10 років позбавлення волі.

За однією із попередніх версій, невідомі, що проникли у приміщення, намагалися відкрити сейф, щоб добратися до печатки, та їм це не вдалося. Коментуючи подію, войнівський сільський голова Михайло Ручйов зазначив: напередодні місцеві депутати отримували погрози, і пов’язує це з рішенням про об’єднання із Приютівською селищною радою, яке було нещодавно ними прийняте.

Під час громадських зборів, де обговорювалося питання, побили одного з місцевих активістів. За цим фактом також розпочато кримінальне провадження. Зокрема у сутичці брав участь депутат районної ради від «Опозиційного блоку» Андрій Турський. Ця політична сила наразі підтримує олександрійського міського голову Степана Цапюка, який віднедавна виступає проти об’єднання сіл району в ОТГ без райцентру.

– Я хочу наголосити на тому, що обласна державна адміністрація розуміла, що перспективним і логічним було б рішення створити велику об’єднану територіальну громаду навколо міста Олександрія, – зокрема зазначив голова Кіровоградської ОДА Сергій Кузьменко. – На жаль, депутати міста Олександрія не розібралися у цьому процесі і відповідна ініціатива зустріла опір. Ми це спостерігали і під час сесій обласної ради, де депутати з Олександрії палко розповідали про те, що в них немає бажання об’єднуватись із селами району. Це були не тільки слова, а й відповідні рішення, які були прийняті міською радою Олександрії. Це сформувало певні настрої у жителів навколишніх сіл, створило підгрунтя  для того, щоб відповідні населені пункти проводили консультації, аби рухатися вперед. А рухатися вперед – це, безумовно, створювати об’єднану територіальну громаду. Це не просто вивіска, це нові перспективи і нові можливості для людей. Громади створюються для того, щоб мати більше фінансів, якісну дорогу, якісну школу, дитячий садок, мати вищий рівень соціального захисту і рівень життя. У п’ятницю я мав документи, що Приютівська селищна рада прийняла відповідні рішення. Ще раз наголошую: створення об’єднаних територіальних громад – це добровільний процес. Всі, хто перешкоджає створенню таких громад, порушують цей принцип і, відповідно, порушують закон. У кожної політичної сили є свої завдання, кожна політсила відпрацьовує заходи, які, як вона вважає, будуть приносити їй дивіденди. Ми це розуміємо, ми поважаємо право на політичну діяльність усіх партій, у тому числі й опозиційних. Але в той же час такі дії не повинні шкодити Україні і розвитку наших громад. Я звертаюся сьогодні до моїх колег з міста Олександрії, я знаю Степана Кириловича (Цапюка. – Авт.) як людину, яка завжди була послідовна, яка тримає своє слово. У мене є відеозвернення, де міський голова ще раз заявив про те, що місто Олександрія на цьому етапі не вважає за необхідне об’єднуватися. Тому прошу, щоб ці дії були синхронними до того, що сьогодні відбувається в Олександрійському районі. Переконаний, що нічого, крім політики, там немає.

Кузьменко також зазначив, що на цьому етапі до процесу створення Приютівської ОТГ залучається обласна державна адміністрація, а також звернувся до правоохоронних органів з проханням слідкувати за тим, щоб принцип добровільності на території Кіровоградщини не порушувався. Він нагадав, що наразі вже проведені вибори у 7 діючих об’єднаних територіальних громадах, ЦВК подані документи про проведення виборів ще у 7.

Про політичне підґрунтя напруги у Войнівці та в цілому в Олександрійському районі опосередковано свідчать і дані соціологів – згідно із результатами дослідження, проведеного у другій половині червня Центрально-Українською соціологічною лабораторією, 70% мешканців Кіровоградщини не змогли відповісти на питання про те, як вони ставляться до створення ОТГ.

Щодо причин ситуації в Олександрійському районі, до речі, є й інші версії, окрім виключно політичної трактовки голови ОДА. Раніше одне із обласних видань припускало, зокрема, що олександрійську мерію у сусідніх селах можуть цікавити і цілком меркантильні здобутки. Адже фінансові справи райцентру не надто райдужні. Повідомлялося, наприклад, що дохід місцевого бюджету на одного мешканця там – чи не найнижчий в області. Тим часом сусідні села непогано заробляють, наприклад, на оренді землі – її в них багато, а людей живе в рази менше, ніж в Олександрії – другому за населенням місті Кіровоградщини. Якщо вони об’єднаються, бюджет стане спільним. А більшість голосів на виборах, які будуть призначені, буде у місті. Теперішній голова мерії цілком може вірити, що знову зможе здобути там хоча б мінімально необхідний результат. І надалі освоювати набагато повнішу казну, ніж коли-небудь раніше…

Андрій Трубачов

Напишіть відгук