НОВІ ПЕНСІЇ У ЗАПИТАННЯХ І ВІДПОВІДЯХ

Прийнятий за основу законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» №6614, незважаючи на численні соціальні ролики на телебаченні, викликає багато запитань в населення. Тож спробуємо відповісти на найгостріші.

Як змінюватиметься перерахунок пенсій?

Наразі пенсії перераховують двічі на рік, збільшуючи їх залежно від рівня інфляції. Тобто якщо інфляція становить, наприклад, 7%, то на 7% від встановленого в державі прожиткового мінімуму і отримає надбавку пенсіонер. Після прийняття законопроекту виплати підвищуватимуться на суму, яка складатиметься з 50% від середньої річної зарплати в державі за три останні роки та з 50% від інфляції. Але ці показники – інфляція та середній рівень заробітку в країні – становитимуть не власне суму надбавки, а впливатимуть на один з коефіцієнтів у формулі, за яким надбавка вираховуватиметься. Власне на розмір надбавки впливатиме стаж та коефіцієнт зарплати, тож перерахунок буде більш індивідуальним.

Чи зараховується декретна відпустка та навчання у виші до стажу?

Закон «Про загально-обов’язкове державне пенсійне страхування» набрав чинності 1 січня 2004 року. Періоди навчання у вищих навчальних закладах до цієї дати повністю зараховуються до трудового стажу на підставі диплома про закінчення навчального закладу та без будь-якої вимоги щодо сплати внесків. Тим, хто навчався після 1 січня 2004 року, навчання зараховуватиметься до стажу лише за умови сплати внесків, що є не меншими, ніж мінімальний страховий внесок за кожен місяць навчання. В період до 1 січня 2004 року до пенсійного стажу включаються і ті роки (але не більше 10 років), що передбачають проживання дружин офіцерів, прапорщиків і мічманів, а також військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їхнього працевлаштування за спеціальністю.

Період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку включається до страхового стажу. Страхові внески при цьому нараховують соцзабези, і вираховуються вони із суми допомоги при народженні та догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» без сплати внесків до Пенсійного фонду у страховий стаж пенсіонера також зараховується: догляд за дитиною-інвалідом, військова служба (як строкова в армії, так і не строкова), відпустка по вагітності та пологах, участь у бойових діях, період перебування за кордоном дружин або чоловіків дипломатів під час служби, служба у воєнізованих формуваннях, гірничорятувальних частинах і аварійно-рятувальних підрозділах, створених відповідно до законодавства України. Зараховується й інвалідність через нещасний випадок на виробництві або профзахворювання, виконання обов’язків батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, строк отримання матеріальної допомоги на професійну підготовку/перепідготовку та підвищення кваліфікації, а також період отримання допомоги по безробіттю, догляд за інвалідом I групи, престарілим, що вимагає постійного догляду (по МСЕК), або особою, яка досягла 80 років, якщо такий догляд здійснює непрацююча працездатна людина.

Що таке страховий внесок і як він нараховується?

Саме за страховими внесками будуть нараховувати той самий страховий стаж. Він розраховується не від кількості фактично відпрацьованих місяців, а від кількості страхових внесків до Пенсійного фонду. Для зарахування до страхового стажу повного місяця потрібно внести хоча б мінімальну суму страхового внеску: тобто відсоток ЄСВ від мінімальної зарплати. Наразі ця сума складає 22% від 3200 гривень на місяць, тобто 704 гривні. Якщо ж сума сплаченого внеску є меншою, то особа має право доплатити необхідну суму. Якщо ж доплати не здійснюються, то стаж враховується у пропорційно меншому розмірі. При цьому весь трудовий стаж, набутий до 1 січня 2004 року, прирівнюється до страхового. Навіть якщо людина працює за кордоном, для неї передбачено добровільне пенсійне страхування в Україні: при умові сплати страхових внесків така людина може розраховувати на пенсію за віком в нашій країні.

За бажанням особи для розрахунку пенсії може бути враховано заробіток за будь-які п’ять  років за період до 1.07.2000 р. Це можливо за умови надання підтвердження щодо заробітної плати (первинні документи) або у разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1.07.2000 року, становить менше 60 місяців.

Що таке «осучаснення» пенсій?

Наразі мінімальний розмір пенсії за віком (при наявності стажу у 30/35 років) дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, тобто 1312 гривні, а з 1 грудня 2017 року – 1373 гривні. Прийнятим законопроектом №6614 передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком становитиме 40% від мінімальної заробітної плати (наразі мінімальна виплата становить 3200 грн) і призначатиметься особам, які досягли 65-річного віку при наявності стажу 30 років у жінок та 35 років у чоловіків. При цьому мінімальна пенсія за віком не має бути меншою від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Також уряд пропонує з 1 жовтня цього року перерахувати раніше призначені пенсії із використанням середньої заробітної плати за три попередні роки, що становить 3764,4 гривні. Адже на сьогодні для 8,2 млн пенсіонерів виплати розраховані за застарілим показником у 1198 гривень. Осучаснення спецпенсій, які отримують, наприклад, державні службовці, народні депутати, прокурори, не передбачається. Також припиняється призначення таких виплат, виняток для тих осіб, які отримали необхідний стаж для такого виду пенсій станом на 1 травня 2016 року. Передбачається автоматичне перерахування спеціальних пенсій на загальних підставах, якщо при такому перерахунку розмір пенсій буде вищим.

Чи можна «купити» стаж?

При відсутності потрібної кількості років трудового стажу можна укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Це дасть можливість докупити страховий стаж, але не більше ніж за 5 років. Придбання відсутнього страхового стажу шляхом доплати ЄСВ до Пенсійного фонду України проводиться відповідно до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Право на добровільну участь у солідарній і/або накопичувальній пенсійній системі мають особи з 16 років, які не підлягають загальнообов’язковому пенсійному страхуванню, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають та працюють в Україні, а також громадяни України, які постійно проживають або працюють за кордоном. Для того, щоб визначити кількість відсутнього стажу, слід звернутися до територіального управління Пенсійного фонду, де співробітники допоможуть провести попередню калькуляцію розміру пенсії. Розмір доплати розраховуватиметься за формулою з трьох величин, помножених між собою: першим множником є страховий внесок з мінімальної заробітної плати за ставкою ЄСВ у 22%, другим –  кількість місяців стажу, яких не вистачає для пенсії, а третім – коефіцієнт вартості компенсації, який застосовується при одноразовій сплаті. Варто знати, що з 1 січня 2018 року разова оплата здійснюватиметься за період не більше ніж за два роки відсутнього страхового стажу. При цьому застосовуватиметься додатковий коефіцієнт щодо мінімального страхового внеску: 2 – за період до 12 місяців; 1,5 – за період із 13 до 24 місяців. Таким чином, враховуючи сучасні показники, де 22% ЄСВ становить 704 гривні на місяць, не важко порахувати, що, наприклад, ціна 1 року стажу обійдеться приблизно у 16,8 тисячі гривень (з коефіцієнтом 2), а два роки коштуватимуть 25,3 тисячі гривень.

Якщо при досягненні 65 років особа має менше 15 років страхового стажу, то їй буде призначена державна соцдопомога з урахуванням сукупного доходу сім’ї.

Слід зауважити, що безперервність стажу роботи при призначенні пенсії не дає жодних пільг.

Ірина ТРЕБУНСЬКИХ

Напишіть відгук