Національний перелік лікарських засобів оновлено

ЩО: З 1 липня 2017 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 р. № 180 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України». Цим документом був затверджений оновлений Національний перелік основних лікарських засобів.

ЯК: Дія зазначеної постанови стосується державних закупівель лікарських засобів, що здійснюються на всіх рівнях закладами та установами охорони здоров’я, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, іншими центральними органами виконавчої влади, які здійснюють закупівлі за бюджетні кошти. Після задоволення 100% потреби в лікарських засобах, включених до Національного переліку, замовники зможуть закуповувати лікарські засоби, що не включені до нього. При цьому перевага повинна надаватися препаратам, включеним у галузеві стандарти у сфері охорони здоров’я. Тобто покриття потреб закладів охорони здоров’я у препаратах, що не увійшли до Національного переліку, буде здійснюватися за самостійним рішенням замовників після закупівлі 100% своєї потреби. Постанова не поширюється на ті закупівлі, які здійснюються без витрачання бюджетних коштів, тому лікарі не обмежені новим переліком при виписуванні рецептів своїм пацієнтам.

Згідно зі змінами, безкоштовні та пільгові рецепти можуть виписуватися виключно на лікарські засоби, які включені до Національного переліку основних лікарських засобів. Якщо лікарський засіб відсутній у переліку, то лікуючий лікар повинен запропонувати інший лікарський засіб відповідного класу або розглянути можливість зміни схеми лікування.

КОЛИ: Вже з 1 вересня 2017 року державні закупівлі, що здійснюються закладами та установами охорони здоров’я, які повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, повинні проводитися відповідно до нового Національного переліку.

Вимога про закупівлю лікарських засобів з Національного переліку не поширюється на централізовані закупівлі препаратів Міністерством охорони здоров’я України, які здійснюються через спеціалізовані міжнародні організації, а також до 1 січня 2019 року не поширюється на дію пілотного проекту по реімбурсації препаратів інсуліну. Процедури закупівлі лікарських засобів, зареєстрованих в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, що розпочаті замовниками до 1 вересня 2017 р., завершуються відповідно до порядку та вимог, що діяли до цієї дати. Тобто в цей період можуть закуповувати будь-які зареєстровані в Україні препарати.

ЧОМУ: Заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик пояснив, що з більш як тисячі найменувань препаратів, які були включені до старої редакції, в оновлений Національний перелік увійшли лише 345. Однак це ті життєво необхідні ліки, що рекомендує ВООЗ, – якісні, з доведеною ефективністю. Таким чином, мета цих змін – на 100 % забезпечити громадян на рівні лікувальних стаціонарів за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів. Щоправда, у випадках, коли пацієнт вживає ліки, що йому підходять, лікар й далі матиме можливість їх призначати, а громадянин за власні кошти купувати в аптеці. Єдина умова – препарати мають бути зареєстровані в Україні і входити до оновленого Національного переліку.

РЕЗУЛЬТАТИ: Після набрання чинності всіх вимог постанови, починаючи з 1 січня 2018 року, 100% пацієнтів, які проходять лікування в стаціонарних умовах, повинні отримувати необхідні їм лікарські засоби, що включені до Національного переліку. Контроль за дотриманням такої вимоги буде покладено на керівників закладів і установ охорони здоров’я.

Напишіть відгук