АМІНА. ЧАСТИНА ТРЕТЯ

3
284
views

Аміна Окуєва – це ім’я стало легендарним. Чеченка з українським громадянством, активіст Революції Гідності, учасниця самооборони Майдану, військовослужбовець кількох добробатів. Загинула під час диверсійного нападу 30 жовтня поблизу села Глеваха у Київській області.

Про неї розповідь нашої землячки Арсенії Великої, яка зараз мешкає в Одесі. Письменниця була особисто знайома з Аміною, продовжує приятелювати з її родиною.

Читати також:

№46 АМІНА. ЧАСТИНА ПЕРША http://wp.me/p8Jzal-UR

№47 АМІНА. ЧАСТИНА ДРУГА http://wp.me/p8Jzal-Yh

***

Інтернет. Обговорення подій. Спільна доля. Слова підтримки… Якийсь новий дописувач. Цікавий. Розумний. Але Інтернет — загрозлива річ. Треба обережніше. Путін з Януковичем — найкращі союзники. ФСБешники тут, в Одесі, розгулюють наче у себе вдома. Шкода, що не можна поділитися наболілим відверто.

Новий адресат цікавий. Поспішаєш додому, бо хочеться якнайскоріше ввімкнути комп’ютера. А раптом там уже чекає на тебе лист від нього? Так багато спільного болю! Такі важливі підтримка, спільний біль і надія на майбутнє.

Й о диво! Він, чеченець, ічкерець, мешкає тут, в Одесі!

Домовитися про зустріч з новим знайомим Аміні тут, у центрі міста, неважко. Її мало цікавить, чи сподобається вона йому. Адже її відкрита сонячна посмішка ще нікого не залишала байдужим. Вона може бути суворою, інколи буває непослідовною чи злою, але варто їй лише посміхнутися — і всі перестороги зникають. Ця посмішка, а ще чистий, щирий погляд і стануть її візитівкою на довгі роки.

4

Вона сподівалася зустріти товариша, однодумця, хотіла знайти підтримку й обговорити спільні цілі. Аж тут — він. Високий красень з добрими, здається, ще дитячими очима, гарним вродливим обличчям, з ледь рудуватим густим волоссям. А яка постава, який зріст!

…Приїхав сюди із Західної Європи. Навчався в Лондоні. Ненавидить Путіна і Кадирова. Очі затьмарює вологий туман, коли згадує сплюндровану, залиту кров’ю Батьківщину. О який же він рідний, цей Адам!

Вони порозумілися одразу.

І майже одразу зрозуміли, що це на все життя. У мечеті їхній шлюб благословив мулла… А через деякий час в усіх засобах масової інформації — українських, західних, російських — вона, Аміна, вже виступатиме як «цивільна дружина»… Злочинця. Підступного терориста. В’язня…

І це її Адам Осмаєв. Добрий, веселий, надійний.

Путінські режисери напередодні його виборів у президенти не дрімали. Вони вирішили розіграти ще одну виставу для «сердобольної» російської публіки. Під назвою: «Підготовка жахливого замаху на улюбленого вождя». Ну, звичайно ж, у центрі події має бути ненависний чеченець, терорист, кавказець, злочинець. Вибух у приватній квартирі. Пожежа. Затримання.

СІЗО. Довгі черги з передачами.

І заклик до небайдужих людей у всьому світі.

Мама! О, що б вона робила тут сама, якби не мама. Після ранкового намазу мама завжди спокійна. Вона знає, що робити, як діяти. Мама — відомий в Україні журналіст. Це завдяки їй знайшлися довкола них люди — адвокати, правозахисники, непродажна демократична преса. Статті, звернення, інтерв’ю. Судові процедури, слідчі дії, захист. Стільки сил, нервів, надій і сподівань. І все здається марним.

Інакше й не могло бути. Янукович з Путіним уже давно все узгодили. Навіть випили «за успєх нашего дєла». Яскрава телевізійна подія. Чеченські терористи готували замах на президента Росії. Але вибухівка здетонувала раніше. Один з них загинув, а інший розказав «слідчим органам», що, де і як було. Все зіграно, як по нотах. Посвячені з іронією зауважують, що замовлений «терорист» — це «подарунок» від Януковича дорогому «старшему брату» Володимиру Путіну з нагоди його президентства.

Слідство. Свідки. Томи паперів… Усе відпрацьовано ще зі сталінських часів. Коли чи не кожен третій житель великої держави був «ворогом народу».

14 серпня 2012 року апеляційний суд Одеської області ухвалив остаточне рішення про екстрадицію Адама Осмаєва до Росії. І вже на летовищі стоїть літак для відправлення ув’язненого чеченця до Москви.

Чудес на світі не буває. Але бувають небайдужі люди. В усьому світі. І працюють демократичні закони. Європейський суд з прав людини задовольнив клопотання адвокатів і заборонив екстрадицію Адама Осмаєва до Росії. Бо в Москві до нього можуть застосувати насилля, піддати тортурам…

І диво таки стається. Янукович лякається Європейського суду і змінює своє рішення.

Через тиждень процес уже було зупинено.

Судитимуть Адама тут, в Україні, і за українськими законами. Це перша перемога.

Путіну залишається втертися рукавом, випускаючи з рук ласу здобич.

І вона, Аміна, проста мусульманська жінка у традиційному ісламському одязі, тихо святкує перемогу. Вона молиться Аллаху за послану благодать.

Травень, 2016 —  червень, 2017.

5

Ії одежа… Проста. Не яскрава. Буденна.

Одежа в ісламі ніколи не була засобом вияву індивідуальності. Вона прикриває від сторонніх поглядів частини тіла, які треба ховати, а також захищає людину від холоду, спеки, дощу…

Водночас іслам приділяє велику увагу вишуканості та чистоті жіночих строїв. Одежа є лише засобом, а не метою і не повинна займати думки людини.

Хіджаб — це сигнал про те, що перед вами серйозна та правдива мусульманська жінка. І нічого більше… А скільки чудових строїв розробили кращі модельєри для ісламської жінки! Інтернет аж рясніє від яскравих пропозицій… Та це не на часі.

Одеса. Їхні молитви почуті Аллахом. Янукович здався.

А вони з мамою, дві тендітні звичайні одеські жінки, вистояли, вистраждали — і перемогли!

А ще донедавна все це здавалося неможливим. Короткі зимові дні, холод, морок, черги з передачами… Невизначеність щодо майбутнього. Ніхто тоді не сподівався на справедливий суд. Скрізь снували російські найманці. Підкуповували, готували пропагандистів, сипали грошима, вишукували серед одеситів «небезпечних». А ще з телевізора лилися ріки помиїв-брехні про Україну.

Мама, сидячи тоді за кавою, спокійно зізнавалася давній приятельці: «Вимушена тебе попередити, що за мною стежить ФСБ, у тебе теж можуть бути неприємності».

Гнилий, підступний час правління Януковича. Але країна після Помаранчевої революції вже не та. Вже ніхто не боїться.

(Початок у №46. Далі буде).

Арсенія ВЕЛИКА

 

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here