УСІ ДРУКОВАНІ ЗМІ ВИДАВАТИ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ, ЧИ…?

У Верховній Раді України зареєстрували законопроект, яким пропонується встановити вимоги щодо мови для друкованих засобів масової інформації.
Ініціатори проекту наводять дані всеукраїнського опитування, проведеного у 2017 році, де майже 70% респондентів назвали рідною мовою українську. Однак, поряд з цим частка газет українською мовою в сумарному тиражі газет за рік становить лише 32%.

Тому пропонується забезпечити реальний законодавчий механізм поширення української мови в друкованих засобах масової інформації.

Законопроектом передбачається викласти частину шосту статті 24 Закону України «Про засади державної мовної політики» у новій редакції, передбачивши, що:

  • друковані засоби масової інформації в Україні видаються державною мовою, крім випадків, передбачених абзацами другим-п’ятим цієї частини;
  • видання друкованих засобів масової інформації, засновниками яких є органи державної влади і органи місцевого самоврядування в Україні, державні й комунальні підприємства, установи та організації, інші суб’єкти господарювання державної і комунальної форм власності, здійснюється державною мовою та мовами корінних народів України;
  • для друкованих засобів масової інформації приватної форми власності, окрім друкованих засобів масової інформації, що видаються однією або декількома офіційними мовами Європейського Союзу, допускається не більш як 50 відсотків тиражу іншою мовою;
  • двомовні та багатомовні видання вважаються такими, що видаються іншими мовами;
  • всі мовні версії повинні видаватись під однаковою назвою, відповідати одне одному за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватись в один день;
  • у місці розповсюдження друкованого засобу масової інформації, що видається не державною мовою, обов’язково розповсюджується версія цього засобу масової інформації українською мовою, з кількістю примірників не менше 50 відсотків примірників іншою мовою;
  • установити, що протягом першого року після набрання чинності Закону вимога щодо мінімальної частки тиражу друкованих засобів масової інформації, що видається державною мовою, становить 20 відсотків, а протягом другого року – 35 відсотків.

Українське право

Напишіть відгук