РЕЙДЕРСТВО ЯК ХРОНІЧНА ХВОРОБА: МАРІАМПОЛЬСЬКИЙ «РЕЦИДИВ»

2
315
views
РЕЙДЕРСТВО ЯК ХРОНІЧНА ХВОРОБА: МАРІАМПОЛЬСЬКИЙ «РЕЦИДИВ». Фото Ігоря Демчука

Драматичні події, що розгорнулися у СВК АФ «Маріампольська» (село Луганка Петрівського району) минулого понеділка, ще раз засвідчили, що рейдерству кінця немає. Воно, як хронічна хвороба, раз у раз нагадує про себе зухвалим захопленням чужих територій та майна. 

Згадане підприємство, яким керує Костянтин Міщанін, досить заможне,  вирощує зернові і технічні культури, а також велику рогату худобу і свиней, а це 60 відсотків усього тваринництва Петрівського району.  Господарство працює з 2006 року на місці колишнього колгоспу. В обробітку знаходиться 5 тисяч гектарів землі від понад 700 пайовиків. Працюють в ньому 340 осіб, які в результаті рейдерства, ймовірно, залишаться без роботи.

Того дня представники СВК АФ «Маріампольська» прибули до Держгеокадастру Кіровоградської області, аби висловити свій протест проти недопущення їх до участі у земельному аукціоні. За словами голови правління,  21 березня підприємство подало документи на участь в земельних торгах. Документи прийняв працівник Держгеокадастру Костянтин Сичов. Він запевнив, що за кілька днів буде й квиток учасника аукціону. Минув тиждень, голова телефонував кілька разів, але чиновник годував його обіцянками.  А  30 березня вручив документи про відмову агрофірмі в участі в торгах, хоча для цього не було жодних підстав.

Протест під стінами Держгеокадастру не встиг набрати обертів, як представники агропідприємства дізнались про рейдерське захоплення їх господарства. Їм повідомили, що в офіс фірми зайшли четверо людей з документами про те, що підприємства СВК «Агрофірма «Маріампольська» вже не існує, натомість є ТОВ «Агрофірма «Маріампольська». Ті особи себе не назвали, не показали посвідчень і вимагали крівника.  На місце викликали поліцію.

Погрози були давно

За інформацією прес-служби Головного управління Нацполіції області, за фактом того, що сталося в селі Луганка, почалося досудове розслідування за ч.4 с.190 Кримінального кодексу України ( Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна) та ст. 358 ККУ(Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, використання підроблених документів) через ст. 15 – замах на злочин.

Наразі правоохоронці взяли пояснення у керівництва та працівників агропідприємства СВК АФ «Маріампольська» та у людей, які назвались представниками нового власника ТОВ «Агрофірма «Маріампольська».

Немов за помахом чарівної палички, з Держреєстру зникла СВК АФ «Маріампольська». Її правонаступник  – ТОВ «Агрофірма «Маріампольська», співзасновником якого є київське ТОВ «Вермонт Альянс», зареєстроване 1 березня цього року на Володимира Затолюка. У статутному фонді має 100 гривень. Реєстраційні дії проводила держреєстратор Кіровоградської обласної філії комунального підприємства «Благоустрій Шевченківського району» В.Кундас на основі протоколів зборів власників, в яких йдеться про зміни. «Маріампільці» стверджують, що це підробка, адже господарство колективне,  ніхто із сотні його співвласників не підписувався щодо зміни організаційної форми та складу засновників. А Костянтин Міщанін – єдиний легітимний керівник кооперативу.

Як розповів Костянтин Міщанін, протягом останніх двох місяців  він отримував погрози по телефону та через посередників:  якщо не поступиться правами на підприємство, то матиме неприємності. За місяць до рейдерської атаки бухгалтерські та інші документи господарства вилучила поліція. Слідче управління поліції області почало досудове розслідування діяльності кооперативу. Слугувала цьому заява до поліції колишнього працівника підприємства Володимира Тітаренка, в якій йшлося, що підприємство не має великих прибутків, бо керівник агрофірми крадій. Слідство триває, але про підозру ще нікому не повідомляли.

Це була не просто кляуза, вважають «маріампільці», а метод тиску. За їхніми словами, Міщанін – добропорядна і скромна людина, нічого поганого ніколи не робив.

«Хитрий закон»

Голова правління та інші представники агропідприємства звернулися до начальника обласного управління юстиції Вадима Гуцула. За його словами, в  діях держреєстратора явно вбачаються порушення, адже  процедура зміни форми власності відбувається іншим шляхом і, як мінімум, протягом двох місяців. Повідомляються усі кредитори, які, можливо, мають заперечення, розміщується повідомлення у ЗМІ. Названа держреєстратор працює недавно, але через порушення Мін’юст вже анульовував їй доступ до Держреєстру. Та рішення міністерства було оскаржене у суді.  На бездіяльність держреєстратора київської філії обласна юстиція поскаржитися може, а на дії – зась. Отакий хитрий закон. Скарги на посадову особу має надсилати лиш сам підприємець, який обтяжений розслідуванням поліції й має відбиватися від рейдерів. Постраждалим надали потрібну консультацію і запропонували два варіанти поновлення корпоративних прав: скарга до комісії Мін’юсту або судовий позов. Інформацію про захоплення направили до Антирейдерського штабу.

Тим часом, не чекаючи на поліцію, селяни готові оборонятися самотужки.

«Не допустити до аукціону чужих»

До речі, це не перший випадок, коли люди скаржаться на техніка ДП «Кропивницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».  На думку юриста Павла Топчія, існує ціла схема, щоб не допустити до земельного аукціону «чужих» людей. Костянтин Сичов приймає і перевіряє всі документи, але потім, посилаючись на свою велику завантаженість, повідомляє потенційним учасникам земельних торгів, що документи, які повинен видати інститут, він оформить трішки пізніше і обов’язково зателефонує. А потім він нікому не телефонував. А в останній день, коли можна подати документи для участі у торгах, на адресу заявника поштою відправлявся лист за підписом директора інституту, в якому зазначено, що документи,  подані кілька днів тому Костянтину  і який їх уважно перевірив, не відповідають законодавству (неправильно завірені копії) і до торгів вас не допустять. І Костянтин вже і не пригадає, що при перевірці цих документів він їх називав зразковими, а копії завірені, як того вимагає ДСТУ 4163-2003. У відповідь на всі ваші питання він буде просто мовчати.

Світлана КОСТЕНКО

 

2 COMMENTS

  1. Рада, що мій матеріал з “Без купюр” згодився колегам у підготовці цього тексту. В нас, до речі, в правилах користування виданням також вказано, що при використанні матеріалів треба ставити посилання.

    • Доброго дня! Ваші зауваження передаю журналісту і редактору НС.
      Редактор сайту.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here