ЯК ОТРИМАТИ СУБСИДІЮ ТА СПЛАТИТИ ЗА «КОМУНАЛКУ»: НОВІ ПРАВИЛА

0
996
views

З 2019 року запроваджена монетизація субсидій. Це дозволить субсидіантам отримати за економію спожитих комунальних послуг реальні гроші. Перехід на нову систему нарахувань передбачає багато нюансів, які необхідно знати всім, хто отримує чи планує отримувати субсидію. Як тепер сплачувати за «комуналку», де отримувати субсидію і яким чином вона нараховуватиметься – про все пояснимо у цьому матеріалі.

Отримання субсидій з лютого і до кінця опалювального сезону, тобто до травня 2019 року, нараховуватиметься за трьома схемами: окремо для тих, кому субсидія призначена ще в 2018 році, окремо для тих, кому субсидія призначена з 2019 року і окремо – для пенсіонерів.У травні всім, хто отримує чи планує отримувати субсидію, слід звернутися до місцевих органів соціального захисту і подати нові заяви.

Як отримуватимуть субсидію пенсіонери?

Вже в березні всі пенсіонери отримають субсидію грошима – разом із власною пенсією. Тим, хто отримує пенсії через банківські установи, вся сума субсидії за місяць прийде на картку. Тим, хто отримує субсидію через Укрпошту, отримає на руки крім суми пенсії ще й суму субсидії. Та при цьому вже за лютий 2019 рік комунальні послуги будуть нараховані абонентам в повному обсязі, а не в рамках так званого «обов’язкового платежу». Сплачувати за комунальні послуги можна так само, як і раніше: у касах певних банків, у касах поштових відділень, через онлайн-банкінг тощо.

Тобто за лютий, березень, квітень 2019 року комунальні послуги нарахують у повному обсязі. А в березні, квітні і травні пенсіонери отримають суми субсидії, яка призначена, готівкою. Сума готівки визначається раніше нарахованою субсидією та не зміниться до кінця опалювального сезону.

Якщо субсидію призначено в 2018 році

Комунальні платежі за січень 2019 року нараховувалися за старою схемою: на абонентські рахунки субсидіанта в компанії-постачальника комунпослуг з держбюджету надходили певні суми щомісяця. При цьому неможливо було, наприклад, зекономлені кошти за воду перерахувати на квитанцію за теплопостачання. З лютого 2019 року субсидія нараховуватиметься готівкою, а комунальні платежі – в повному обсязі. Всім споживачам комунпослуг, яким нарахована субсидія з 2018 року та раніше, субсидія за лютий зарахується готівкою в другій половині березня. До цього часу Укрпошта має доставити кожному субсидіанту роз’яснення щодо нових правил нарахування.

Щоб отримати субсидію за лютий, слід звернутися в найближче відділення Ощадбанку в другій половині березня. Субсидія готівкою буде нарахована грошовим переказом, тож з собою для отримання потрібно мати документ, що посвідчує особу, (паспорт), та ідентифікаційний номер платника податків. При отриманні коштів в Ощадбанку субсидіанту одразу відкриють особистий рахунок. Вже в квітні всю суму лютневої субсидії людина отримуватиме на цей самий особистий рахунок. В травні надійде субсидія за квітень. Сума субсидії не розділена по видах комунальних послуг, тож споживач має самостійно розподілити суму згідно з платіжними квитанціями від компаній-постачальників послуг або ж за показниками лічильників.

Якщо субсидія призначена з 2019 року

В такому випадку субсидія буде нарахована на особовий рахунок в Ощадбанку. Але нарахування буде безготівковим, тобто зняти його готівкою не можна. При цьому вся сума субсидії за місяць надійде до банку. Вже сам банк розподілить суму субсидії по тих платежах абонента, які надійдуть від компаній-постачальників послуг. Щомісяця абонент отримуватиме смс-повідомлення про нарахування коштів на власний рахунок, суму субсидії та які саме були зроблені платежі. Також банк інформуватиме, чи на рахунку є залишки коштів або ж чи, навпаки, залишилися борги за комунальні послуги. Залишки коштів на рахунку будуть переводитися на наступний місяць та використовуватися для сплати «комуналок». При цьому в травні, по завершенні опалювального сезону, абоненти зможуть зняти готівкою залишки коштів, якщо такі будуть.

Щоб не втратити субсидію

Чинною залишається норма: при наявності боргу за комунальні послуги у нарахування субсидії припиняється. 21 серпня 2017 року Кабмін постановою №609 уточнив умови, за яких боржникам припиняють надавати субсидію. В тому числі це прострочена понад два місяці заборгованість з оплати комунпослуг, якщо загальна сума боргу перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян – 340 гривень. Тобто якщо людина не сплачує вартість фактично спожитої послуги, яка перевищує розмір призначеної субсидії, борг накопичується. Організації, які надають комунальні послуги, звертаються до органів соцізахисту населення щодо боржників, і субсидію перестають нараховувати з моменту такого звернення. Поновити її можна, розрахувавшись з боргами. І навіть якщо нарахування субсидій готівкою буде з якихось причин зроблено із запізненням, це не знімає з абонентів відповідальності за невчасно оплачені комунальні послуги.

Водночас поки єдиним банком, через який йде нарахування субсидій в Україні, є Ощадбанк. Офіційний сайт Ощадбанку можна знайти за адресою: www.oschadbank.ua. Єдині контакти Ощадбанку для клієнтів такі: 0-800-210-800 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по території України) або +38-044-363-01-33. Якщо ви отримали сумнівне смс-повідомлення чи дзвінок, де вас просять назвати персональні дані або інформацію для доступу до рахунку тощо, краще зателефонуйте на один із зазначених номерів та перевірте інформацію. Шахраї часто представляються працівниками банківських установ, щоб виманити інформацію для доступу до особового рахунку.

Розмір призначеної субсидії також можна прослідкувати на сайті subsidii.ioc.gov.ua.

Що буде в травні?

У травні 2019 року всі, хто має право і хоче отримувати субсидію, повинні звернутися до місцевого органу соціального захисту – незалежно від того, чи отримували субсидію до цього. При собі слід обов’язково мати мобільний телефон. До цього часу уряд України прослідкує, яка система монетизації субсидій є дієвішою. Дієвішу систему буде обрано єдиною для всіх субсидіантів. Та вже зараз відомо, що субсидії будуть нараховуватися через банківські установи. Тому нові заяви на субсидію обов’язково повинні містити ваш мобільний номер телефону. Саме до мобільного номера буде прикріплений рахунок, на який надходитиме сума субсидії, та вся інформація щодо нарахувань та відрахувань коштів.

Тобто в травні всім одержувачам житлової субсидії необхідно буде обов’язково подати заяву із зазначеним номером мобільного та декларацію до управління соцзахисту населення за місцем реєстрації (прописки). Заяву та декларацію можна подати зручним для вас шляхом: особисто, поштою або через відповідний електронний ресурс. У сільській місцевості прийом заяв здійснюють уповноважені особи сільських, селищних рад та об’єднаних територіальних громад. Якщо заява та декларація будуть подані в електронному вигляді, але без електронного підпису, то подавачу потрібно буде звернутися до «соцбезу», щоб поставити особистий підпис на документах.

З питаннями щодо нарахування житлових субсидій можна звернутися до найближчого «соцбезу» або за телефоном гарячої лінії обласної держадміністрації з питань субсидій: (0522)22-28-44.

Ірина Требунських

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here