ДОСТУПНЕ ПРАВОСУДДЯ: БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДЛЯ ВСІХ

0
418
views

Чотири роки тому, 1 квітня 2015 року, в Україні відкрили перший центр безоплатної правової допомоги. Мережа охоплює  всю країну – від великого міста до найменшої громади. З якими проблемами звертаються громадяни та які безкоштовні послуги можна отримати?

Допомога тим, хто цього потребує

Програма безоплатної правової допомоги покликана захистити тих, хто потребує юридичної підтримки, але не може сплатити за неї. У Мін’юсті кажуть, що з 624 тисяч українців, які звернулись по допомогу торік, 400 тисяч – малозабезпечені громадяни, чий дохід менший за два прожиткові мінімуми. Понад 55 тисяч – учасники бойових дій. Вони переважно потребували фахової допомоги щодо соціального забезпечення або отримання земельних ділянок.

«Ми продовжуємо розширювати коло осіб, які мають право на гарантовану державою правову допомогу. Минулого року до цього переліку було додано тимчасово переміщених осіб, а також розширено коло питань, з яких правова допомога надається учасникам АТО. Цьогоріч таке право отримали постраждалі від домашнього насильства чи насильства за ознакою статі й усі без винятку діти», – зазначив міністр юстиції Павло Петренко.

Безоплатна правова допомога від держави передбачає: надання правової інформації, консультації і роз’яснення з правових питань, складання заяв і скарг, забезпечення доступу до інших правових послуг. Проте, як кажуть у самих центрах, цими рамками спеціалісти не обмежуються.

У Мін’юсті кажуть, що у практиці центрів багато історій успішного захисту клієнтів, зокрема, у кримінальних провадженнях.

«Лише минулого року нашим захисникам вдалося домогтися виправдувальних вироків у 280 кримінальних провадженнях», – звітують у Мін’юсті.

Отримати юридичну допомогу громадяни можуть як за безкоштовним цілодобовим телефоном (0 800 213 103), так і особисто, звернувшись до найближчого центру.

Подальший розвиток

Система безоплатної правової допомоги розвивається далі. Торік активно поширювались виїзні прийоми громадян.

«За весь минулий рік наші мобільні консультаційні пункти здійснили понад 13 тисяч виїздів. Загалом упродовж 2016-2018 року таких виїзних прийомів громадян було проведено майже 31,5 тисячі. Завдяки цьому українці отримали правові консультації та роз’яснення фактично в себе вдома», – зазначив міністр юстиції Павло Петренко.

Крім цього, змінюється система контролю за функціонуванням системи. Так, 20 березня уряд підтримав ініціативу Мін’юсту щодо створення незалежної наглядової ради в системі безоплатної правової допомоги. До її функцій входитимуть безпосередній контроль, моніторинг, оцінка ефективності роботи центрів, а також пропозиції щодо бюджетування системи.

В уряді зауважують, що наглядова рада не матиме жодних політичних впливів і щороку презентуватиме оцінку роботи системи безоплатної правової допомоги.

Експерти погоджуються, що система безоплатної правової допомоги – приклад одного з наймасштабніших українських проектів, який допомагає утвердженню верховенства права в державі.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here