ДІАМАНТИ Й ОФШОРИ НАРДЕПІВ, ЯХТИ МЕРІВ ТА ЗЕМЛІ ЧИНОВНИКІВ: ДЕКЛАРАЦІЇ ЗА 2018 РІК

0
534
views

У квітні всі посадовці та депутати різних рівнів подали електронні декларації за 2018 рік. Декларації посадовців та обранців Кіровоградщини: хто збирає колекції картин та скульптур, чия дружина осипана діамантами, мер якого міста катається на яхті і в кого з чиновників найбільше земельних ділянок – усі подробиці зібрали для наших читачів журналісти «Народного слова».

Народні депутати: офшори та гектари

Кіровоградщину у Верховній Раді восьмого скликання представляють сім депутатів: Костянтин Яриніч, Анатолій Кузьменко, Станіслав Березкін, Олесь Довгий, Дмитро Лінько, Михайло Поплавський та Олександр Горбунов.

Забігаючи наперед…

Наприкінці лютого 2019 року Конституційний суд визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу про покарання за незаконне збагачення. Нагадаємо: кримінальну відповідальність за незаконне збагачення запровадили у 2015 році. Це було однією з вимог ЄС на виконання Плану дій з візової лібералізації, а також одним із зобов’язань України перед МВФ, закріпленим меморандумом. Тобто якщо чиновник не міг пояснити, звідки у нього взялися у декларації суми від 960 тисяч гривень (чи майно на таку суму), це було підставою для кримінального розслідування. Саме ця стаття була інструментом системи електронних декларацій, який використовує Національне антикорупційне бюро (НАБУ) для проваджень проти чиновників з сумнівними статками. Після визнання статті про незаконне збагачення неконституційною всі кримінальні розслідування по ній мають бути закриті – незалежно від того, на якій стадії вони перебувають. Подання ж про неконституційність статті направили ще у грудні 2017 року 59 депутатів з різних фракцій, частина з яких самі були фігурантами проваджень саме по ній. В поданні підписалися серед інших й Станіслав Березкін та Олександр Горбунов.

Костянтин Яриніч разом з дружиною Наталією Яриніч-Бучинською у Кропивницькому мають спільний будинок загальною площею 212 квадратних метрів та земельну ділянку розміром 12,33 сотки. Сам нардеп задекларував доходи від основної роботи у Верховній Раді за 2018 рік у сумі 497503 гривні, від сумісної роботи в обласному онкологічному диспансері – 21609 гривень. В декларації за 2017 рік Костянтин Володимирович зазначав у власності квартиру площею 29,09 кв.м. У новій декларації ця квартира вже не зазначена, натомість вказаний дохід за відчуження нерухомого майна у сумі 204800 гривень. Щодо дружини народного обранця, то Наталія Яриніч-Бучинська володіє дев’ятьма квартирами в обласному центрі площею від 26 до 61 метра квадратного, автівкою Mercedes-Benz 2010 року випуску, приватним підприємством «Клініка Медіна». Цікаво, що народний обранець вказав в декларації не тільки позикові кошти, отримані від власної дружини, у сумі 65 тисяч гривень, а навіть 5 гривень відсотків, нарахованих «Приватбанком». Наталія Яриніч-Бучинська також вказала крім доходів з підприємницької діяльності ще й нарахованих «Приватбанком» 932 бонусні гривні та 6 гривень відсоткових. Своєрідним є подання грошових активів Костянтином Яринічем: кошти, розміщені на банківських рахунках, вказані окремими сумами, але всі рахунки зареєстровані в одному банку. Наприклад, у гривнях депутат має рахунки у 6, 180, 253, 135, 50 та ще один рахунок у 300 тисяч гривень. У доларах США зазначені рахунки із сумами 146,24 та ще один із 162 євро на ньому. Таким чином у Костянтина Яриніча в одному банку зазначено 9 рахунків на різні суми і різною валютою.

Анатолій Кузьменко відомий як землевласник та успішний підприємець. Він особисто володіє будинком у 247 квадратних метрів, а його дружина Лідія Кузьменко є власницею будинку у 47 кв. м, які розташовані в селі Головківці Олександрійського району. В Олександрійському районі також розташовані сім земельних ділянок Анатолія Кузьменка загальною площею 22,08 гектара і земельна ділянка Лідії Іванівни у 5,78 га. В 2017 році Анатолій Кузьменко зазначив, що є кінцевим бенефіціарним власником 16 товариств з обмеженою відповідальністю, серед яких «Світловодський річковий термінал», «Футбольний клуб Олександрія», «Олександрійський цукровий завод», «АгроВіста», «Укр­АгроКом». У 2018 році до цього переліку додалися ще 14 ТОВ. Загалом згідно з декларацією Анатолій Кузьменко є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) 38 товариств, організацій, сільських господарств, компаній, з яких 33 зареєстровані в Кіровоградській області. Джерелами прибутку нардепа є зарплата, пенсія, дивіденди та дохід від надання майна в оренду. Так за 2018 рік Анатолій Кузьменко отримав зарплати від Верховної Ради у сумі 426374 гривні, пенсії – 103556 гривень, один мільйон 280 тисяч 465 гривень дивідендів від ТОВ «АгроВіста» та 36207 гривень – за надання власності в оренду.

Станіслав Березкін. В жовтні минулого року НАБУ затримало 10 осіб, підозрюваних у заволодінні 20 мільйонами доларів США державного «Ощадбанку», в тому числі сина народного депутата Станіслава Березкіна – Максима. Наразі арештований комплекс нежитлових будівель та споруд «Креатив груп» в Кропивницькому виставили на аукціон зі стартовою ціною в 64 мільйони 982 тисячі 161 гривню. Аукціон запланований на 16 травня.

Щодо задекларованого майна, то статки сім’ї майже не змінилися та досі вражають. Доходи вони отримують у вигляді зарплатні за основними місцями роботи, пенсії дружини Ірини Березкіної і позик. Власницею більшої частини майна в декларації виступає Ірина Березкіна. Вона орендує 10 земельних ділянок у Кіровоградській, Чернігівській областях загальною площею 590,8 (!) гектара. Щодо власності, то Ірині Березкіній згідно з декларацією належать дві квартири і житловий будинок в Кропивницькому площею 136, 45 і 376 квадратних метрів відповідно, земельна ділянка в Дніпропетровській області в 2 гектари, квартира в 247 квадратних метрів і два машиномісця в Києві. Досі не завершено будівництво низки об’єктів у власності дружини нардепа, які знаходяться в Кропивницькому: спортивний комплекс (82,8 м2), плавальний басейн (76,2 м2), два гаражі (81,6 і 10,6 м2) та господарські приміщення загальною площею 70 м2. Ірина Березкіна також вказала цілий перелік цінного майна, але в графі «вартість» залишила статус «невідомо». Серед них золоті з діамантами годинник, два кулони, три каблучки, чотири пари сережок. Також вона задекларувала дві норкові шуби, горностаєвий кожух, чотири дизайнерських сумки, тренажер, рояль та телевізор.

Станіслав Березкін все так само володіє «лише» трьома золотими годинниками, трьома іконами, телефоном Vertu невідомою вартістю, карабіном за 156 тисяч гривень, чорним годинником за 250 тисяч гривень. Цікаво, що народний обранець зазначив в графі «цінне рухоме майно» ще «зброя – дві штуки», а яка саме зброя і якої цінності, дату надбання залишив невказаним. Також він є акціонером трьох компаній, зареєстрованих на Британських Віргінських островах. Саме на цих островах зареєстровано майже половину усіх офшорних компаній у світі. Готівкою сімейство володіє сумами у 270 тисяч доларів США, 140 тисяч євро та 200 тисяч гривень. В банкових установах подружжя Березкіних має активів в сумі 523211 гривень, 2018 євро. Щодо позикових зобов’язань, то їх у подружжя також немало: вони вказали заборгованості на загальну суму 4 мільйони 687 тисяч 940 гривень.

Народний депутат Михайло Поплавський відомий своїми «регулярними» відвідинами сесій Верховної Ради та участю в будівельних оборудках, використанням службового становища та зароблянням грошей на очолюваному ним держуніверситеті, сумнівних даних у деклараціях (за інформацією громадського руху «Чесно»). В декларації 2018 року, окрім земельних ділянок у Кіровоградській області загальною площею 3,75 га, квартири в Києві в 75,8 квадратів і нежилого приміщення в Угорщині в 109 квадратних метрів, «співаючий ректор» зазначив ряд торгових марок та комерційних найменувань, авторських прав та корисних моделей. Серед них «Театр Михайла Поплавського», «Українська пісня року», «Пан чебурек», «Кропива», «Київська весна», «Імперія Михайла Поплавського», композиція інгредієнтів для горілки особливої «Кропива на краплях роси», ковбаса «Професорська», Спосіб подачі страви «Окрошка», аудіовізуальні твори на свої пісні, відеограми власних концертів, цикл телепередач «Шеф-кухар країни», книги «Абетка паблікрілейшнс», «Формула успіху» тощо. Заробітну плату в 2018 році він отримував за основним місцем роботи (Верховна Рада), а також за сумісництвом в приватному виші «Київський університет культури» на загальну суму один мільйон 381 тисяча 702 гривні, а також пенсію у сумі 198498 гривень. Та основним доходом, згідно з декларацією Михайла Поплавського, є роялті: винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності. Тут вказані 300 гривень від ПРАТ «Телеканал «Інтер», 2 мільйони 400 тисяч гривень від ТОВ «Ятрань» (сільськогосподарське виробництво в Благовіщенському районі, засновником і бенефіціаром якого є пан Поплавський), 5 мільйонів 840 тисяч від Київського інституту культури, півмільйона гривень від ТОВ «Україна-Сервіс», тисяча гривень телеканалу «Прямий». Також Поплавський отримав у 2018 році від фізичних осіб-підприємців, більшість яких займаються оптовою та роздрібною торгівлею, роялті на суму 4 мільйони 100 тисяч гривень, а також гонорарів від ТОВ «Укртурконцерт» на 2 мільйони 411 тисяч 552 гривні.

Хто землю скуповує, хто орендує, а народний депутат Олесь Довгий вкладає кошти в годинники, картини та скульптури. У його власності зазначені київська квартира у 413 квадратів, автомобіль марки Lexus 2011 року випуску. Щодо творів мистецтва, то Олесь Довгий вказав колекцію з 57 картин митців, серед яких Матвій Вайсберг, Олександр Богомазов, Ірина Юрова, Едуард Потапенков, Марко Гейко, Сергій Гай. Він має декілька скульптур з бронзи як сучасних авторів, так і Френча Боурета 1833-1906 років. Цікавою є колекція з п’яти скульптур авторства Майкла Уілкінсона: це всесвітньо відомий скульптор, який працює з акрилом. Одним з шанувальників його робіт є друга за багатством людина в світі – Білл Гейтс. Вартість творів мистецтва нардеп у декларації не вказав. Як, власне, і вартість десятка наручних механічних годинників. Щодо юридичних прав, то Олесь Довгий є бенефіціарним власником (контролером) 19 підприємств, серед яких ТОВ «Печерський-Т», «Садовий-Т», «Коцюбинське-Т» та «Авальний-Т», «Технологічний парк «Українські інформаційно-телекомунікаційні технології», «Медичний центр Достомед», «Житомиржитлобуд», «Миргородський завод термозберігаючих конструкцій», ПВТ «Завод радіоапаратури». Щодо джерел доходів, то в 2018 році нардеп отримав зарплату у сумі 377835 гривень, відсотки від банкових установ «Правекс-банк» та «Кліринговий дім» у сумі 95146 гривень. До речі, Олесь Довгий – єдиний із нардепів Кіровоградщини, який окремо вказав і суму відшкодування витрат, пов’язаних з виконанням депутатських повноважень за 2018 рік, – 422880 гривень. Цікавими є також доходи за відчуження майна від ТОВ «Дукат-арт+» у два з половиною мільйони гривень, а також відшкодування за ухилення від укладання договору купівлі-продажу іншою стороною від іноземної громадянки Марії Бабушкіної у сумі 5 мільйонів 442 тисячі гривень. Щодо коштів, то на банківських рахунках в народного обранця зберігається 18356 доларів, 87059 євро, один мільйон 158 тисяч 388 гривень. Готівкою ж він має 16 мільйонів 973 тисячі 400 гривень, 31 з половиною тисячі євро, 30 тисяч фунтів стерлінгів, 215857 доларів. Водночас Олесь Довгий вказав несплачені податкові зобов’язання у сумі один мільйон 61 тисяча 190 гривень.

Найскромніша декларація за 2018 рік серед депутатів Верховної Ради з Кіровоградщини у Дмитра Лінька. Це квартира в Києві площею 79 квадратних метрів, яка належить Єві Василівні Лінько, два автомобілі нардепа – Chery Jaggi 2008 року та Toyota Camry 2012 року випуску. Єдиним джерелом доходу в декларації законодавець вказав власне Верховну Раду, де за 2018 рік отримав 419553 гривні. Та при цьому готівкою Дмитро Лінько має «на кишенькові» 210 тисяч гривень, 16 тисяч доларів та дві тисячі євро. Щоправда, ще у 2017 році журналісти помітили у Дмитра Лінька незадекларований коштовний годинник швейцарського бренду, що коштує майже 200 тисяч гривень. Але цей годинник не з’явився в декларації ні за 2017, ні за 2018 роки.

Народний депутат Олександр Горбунов у своїй декларації в графі «сім’я» не вказав жодного імені. З одного боку, відомо, що з дружиною Людмилою Горбуновою він розлучився ще в 2014 році. З іншого, в попередніх деклараціях нардеп вказував свого сина – Олександра Олександровича Горбунова. Серед нерухомості народного депутата – житловий будинок в 170,4 кв.м, комплекс (що саме мається на увазі – невідомо) у 493,4 кв.м, земельні ділянки сумарною площею 0,25 гектара в Кропивницькому і земля в Первозванівці розміром 0,7 га. Також Олександр Горбунов вказав, що має право безплатного користування будинком в 355 «квадратів», який належить Людмилі Горбуновій. Є в нього і недобудований елінг в Кропивницькому площею 581,44 кв.м. Елінгом називають споруду для стоянки, побудови чи ремонту дирижаблів або водохідних суден. Їздить нардеп на двох авто: Toyota Land Cruiser 2016-го та УАЗ 3151201 1988 років випуску. Єдиним джерелом доходу Олександр Горбунов-старший вказав зарплатню у Верховній Раді, де отримав за 2018 рік 420210 гривень. При цьому «на кишені» в нього готівкою зберігається 460 тисяч доларів. Має нардеп і несплачені податкові зобов’язання у розмірі 15379 гривень. За інформацію сайту politeka.net, в 2017 році парламентарій придбав собі автомобіль Toyota Land Cruiser за два мільйони шістсот тисяч гривень. Іншу ж машину народний обранець продав за півтора мільйона. Однак всі ці операції у декларації він залишив поза увагою. З цієї причини НАБУ направило до суду два адміністративні протоколи. Вже на наступний рік Олександр Горбунов «виправився» і в графі «рухоме майно» вказав іномарку.

Ірина ТРЕБУНСЬКИХ,
Василіса ТКАЧ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here