МУЗЕЙ, ДЕ ВСЕ ДОЗВОЛЕНО ЧІПАТИ РУКАМИ

0
216
views

Минулого тижня місто Кропивницький збагатилося ще одним музеєм: у приміщенні філії суспільного мовника Кіровоградської області відкрили музей радіо та телебачення.

«Летять літа, як бистрі коні, і повертаються назад. Тобі сьогодні, мила наша, принесла осінь шістдесят…» – такі слова пролунали колись у студії Кіровоградського обласного телебачення у популярній програмі «Наші вітання» з уст Ірини Науменко (Маєвської). У день відкриття музею в її ролі спробував себе журналіст Дмитро Семенюк. Адже в одному з куточків музею практично повністю відтворено інтер’єр та атмосферу студії саме для цієї програми.

Цифра «60» тут пролунала не випадково – наступного року 16 квітня нашому регіональному телебаченню виповнюється саме шістдесят. І до того часу музей буде поповнюватися різними цікавими експонатами. А поки що у ньому десять раритетних речей, що розповідають про історію становлення і розвитку обласної телерадіокомпанії.

Серед них, наприклад, друкарська машинка та сценарний план радійної передачі ветеранки обласного радіо Марії Лебідь. А ще – студійні та пересувні камери ПТС, що використовувалися як для запису, так і для прямої трансляції, ламповий радіоприймач «Волна-К», який у 1960-1970-х роках використовувався для контролю якості ефіру, портативний магнітофон «Репортер», з яким ходили на інтерв’ю журналісти, та студійний котушковий магнітофон СТМ-810. Унікальність останнього у тому, що таких було випущено лише близько 50 на весь Радянський Союз. Практично все у робочому стані.

Окрім цього на першому і другому поверхах приміщення філії господарі музею встановили чимало стендів з фото, на яких можна бачити історію спорудження телецентру на Садовій, 88, а також портрети працівників закладу з тих часів. Нині складають опис кожної світлини, аби оздобити їх QR-кодом для зчитування детальної інформації за допомогою андроїдів.

Про це присутнім на відкритті музею розповіли продюсер філії ПАТ НСТУ «Кіровоградська регіональна дирекція» Олена Кваша та новий менеджер Кропивницької філії Костянтин Карпов. Олена Кваша зокрема наголосила: «До речі, завдяки міцній співпраці з Кіровоградським заводом радіовиробів наша телерадіоорганізація перейшла на кольорове телевізійне мовлення другою в Україні. Нині ми продовжуємо співпрацю з НВО «Радій» у царині світла, маємо також деякі цікаві розробки, але їх ми наразі не будемо афішувати.

Ми б дуже хотіли, аби до нас приходили екскурсанти і не тільки дивилися на виробничий процес, який ми демонструємо, але й знайомилися з історією нашої телерадіоорганізації. А вона має чим пишатися. Маємо надію, що дітям, школярам, а саме на них ми орієнтуємося, це буде до вподоби, оскільки все можна чіпати руками і навіть відчути себе у ролі оператора. Хочемо, щоби влітку якомога більше школярів нас відвідало. Є у нас також і свій кіновідеоархів, навіть обладнання, завдяки якому можемо займатися відцифровуванням старих плівок. Але є певний діапазон, у якому ми можемо працювати, і такий, в якому не можемо, хоча у Києві таке обладнання є».

Потім, відповідаючи на запитання нашого кореспондента, Олена Кваша зазначила: «На вулиці Садовій, 88 також є наші локації, наші телевізійні студії, які зараз не задіяні у виробництві. Там ми плануємо створити зал з елементами інтерактивності. Але це потребує певного часу і певних витрат. Телецентр на Садовій поки що забезпечує деякі технологічні процеси. А телевізійний комплекс, що забезпечував студію та інші процеси, нині не задіяний, оскільки це економічно невигідно. На жаль, у рамках фінансових скорочень, які торкнулися нашої системи, було б надзвичайно складно забезпечити існування одночасно двох локацій – на телецентрі і тут».

Роман ЛЮБАРСЬКИЙ

Фото Ігоря ДЕМЧУКА

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here