«KRОPFEST» БЕЗ… КРОПИВНИЦЬКОГО

0
1911
views

– А де ж витрати на культуру?

– Так війна ж іде! Яка культура?

– Якщо немає культури, то навіщо ми воюємо?

Вінстон Черчилль

Як це давно було, та й не у нашій країні, але як актуально сьогодні у нас! Саме це спонукало мене взятись за перо. Нарешті – у липні 2016 року – місто в центрі України отримало нову назву з мистецьким колоритом – Кропивницький. Звичайно – це звучить гордо! Саме тут Марко Кропивницький створив перший в Україні професійний реалістичний театр ‒ «Театр корифеїв» (1882 р.), який став не тільки осередком української культури в місті, а й набув величезної популярності за його межами.

Актори стали справжніми мегазірками свого часу. Вони неодноразово отримували пропозиції від найкращих царських і світських театрів, але залишилися вірними Україні! А Марко Кропивницький для нас – не тільки неперевершений актор, письменник-драматург, режисер і театральний діяч, а насамперед – людина великої відваги в ім’я Батьківщини.

Відомо, як у добу тотального наступу на українську культуру, коли офіційними указами заборонялося друкувати українські книги, а українська мова не мала права звучати на театральній сцені, Кропивницький добивається і наважується ставити українські спектаклі і робить їх настільки успішними, що аншлаги супроводжують кожен виступ і усі гастролі навіть за межами України. Саме такі люди, як Марко Лукич, зберегли наші мистецькі традиції і дали поштовх для подальшого розвитку української культури.

Наше місто дало світові багато митців-інтелектуалів, які значною мірою сформували українську ідентичність. Це і є тим брендом, завдяки якому місто достойне стати мистецькою столицею України. Однією з найкращих форм популяризації цього бренду стала ідея проведення Національного мистецького фестивалю «Krоpfest» у Кропивницькому. Ідея належала вже колишньому народному депутату України Олександру Горбунову. За вагомої підтримки Міністерства культури України в серпні 2017 року фестиваль уперше відбувся. І це прекрасно, треба вітати! Адже у Кропивницькому продемонстрували своє мистецтво близько 500 українських зірок, відбулася 21 вистава театрів, 8 концертів, 7 творів візуального мистецтва (скульптурних об’єктів, інсталяцій). І всі ці заходи відвідало понад 50000 глядачів.

Донині місто не знало такого масштабного напливу українських митців різних жанрів. Театр і кіно, візуальне мистецтво і поетичний марафон, класична музика і сучасні популярні виключно українські гурти – усім цим могли насолодитись жителі та гості Кропивницького. А також споглядати вуличну лабораторію-перформанс, відвідати творчі майстер-класи, виставку-ярмарок робіт художників тощо.

За першим фестивалем уже проведено і другий, і третій.

У відповідь на запитання кореспондента про те, як все починалось, як виникла ідея проведення таких фестивалів, тоді ще народний депутат Олександр Горбунов відповів так: «Першим і головним кроком до створення й проведення Національного мистецького фестивалю стало перейменування міста на Кропивницький». Як відомо, в питанні перейменування міста не останню роль відіграв і творчий колектив меморіального музею М.Л.Кропивницького. Та й сама назва фестивалю «Krоpfest» про щось говорить. Але, гортаючи сторінки якісно і дорого виготовлених програм, запрошень і фотоальбомів фестивалю, чомусь ніде не знаходимо… меморіального музею М.Л.Кропивницького, єдиного (!) в нашій державі. А тут можна було б провести для гостей міста десятки змістовних екскурсій про життєвий і творчий шлях велета українського театрального мистецтва, соратників і гідних продовжувачів його справи. Окрім того, на теренах чарівної, ошатної, квітучої, зеленої садиби меморіального музею цілком можливо організувати і провести виступи творчих колективів ‒ як театральних, так і інших жанрів. Адже тут такі заходи проводяться постійно. Але чомусь ці можливості не враховуються протягом трьох років ані оргкомітетом, ані режисурою фестивалю. Жодна особа в рамках фестивалю не ступила на садибу меморіального музею М.Л.Кропивницького. Все це виглядає якось алогічно і дивно. Адже ж «Krоpfest»!

А якби меморіальний музей М.Л.Кропивницького був в активі сценарію фестивалю імені корифея, то, чого доброго, швидше вирішилися б і питання матеріальної бази, зокрема ремонту аварійного даху музею, який не бачив цих робіт вже майже 40 років. І це при тому, нагадаю, що загальний кошторис «Krоpfest-2019» склав від 7 до 9 мільйонів гривень. Звичайно, витрати на це набагато менше помітні для сторонніх очей, натомість організатори та натхненники пішли за більш популярною схемою «хліба та видовищ». І байдуже, що новий паркан навколо будинку корифеїв встановлювали… небайдужі містяни ‒ коштом спонсорів (ПАТ «Цукоргідромаш»), яких самотужки знайшов завідувач музею. Що вже казати про літній театр на території садиби, облаштувати який так мріють музейники… Можливо, саме у цьому причина подібного ігнорування? Натомість багато кропивничан та гостей міста мали претензії до цьогорічної програми фестивалю, яка звелася до вуличних шоу за практичної відсутності інтелектуальної, духовної, історичної, меморіальної складової. А музей Кропивницького знову залишився на узбіччі фестивалю Кропивницького у Кропивницькому…

Віктор ДІБРОВА

Фото Ігоря ФІЛІПЕНКА

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here