ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ: ЗЛОЧИН, ЩО НЕ МАЄ КОРДОНІВ

0
849
views

Дотепер людству не вдається позбутися такого страшного явища, як торгівля людьми. На жаль, воно стосується й України. Щороку чимало українців та українок стають жертвами торгівлі людьми з метою трудової та інших видів експлуатації.

І не тільки за кордоном: подібні випадки дедалі частіше фіксуються і на території нашої країни. Тож така небезпека може чатувати на будь-кого і будь-де. Про це йшлося під час недавнього засідання дискусійного клубу «Правокатор», яке було ініційоване ГО «Ла Страда-Україна» та відбулося за участі урядової уповноваженої з питань ґендерної політики, представників Координаційного центру безоплатної правової допомоги, міжнародних та громадських організацій, правоохоронних органів.

Найприбутковіший кримінальний бізнес

Торгівля людьми залишається однією з галузей кримінального бізнесу, яка розвивається найбільш стрімкими темпами в світі. На цьому наголосила президентка ГО «Ла Страда-Україна» Ольга Калашник:

– Щорічний світовий прибуток кримінального сектору в цій сфері, за показниками різних джерел, становить 5-7 мільярдів доларів.

За її визначенням, Україна вже кілька років поспіль є не лише країною-постачальницею, а також країною транзиту і призначення жертв торгівлі людьми.

Про масштаби наявної проблеми повідомила представниця Програми протидії торгівлі людьми Міжнародної організації з міграції (МОМ) Вікторія Мазуренко.

– За понад 20 років, впродовж яких ця програма реалізується в Україні, в її рамках допомогу надали 15,5 тисячі осіб. Лише за перше півріччя поточного року маємо 600 осіб, які звернулися до нас по допомогу і отримають її, – сказала Вікторія Мазуренко.

За статистикою МОМ, 90 відсотків серед постраждалих від торгівлі людьми зазнали трудової експлуатації. Здебільшого в 2018 році вона торкнулася чоловіків – 61 відсоток.

– Це розбиває той стереотип, ніби торгівля людьми переважно відбувається з метою сексуальної експлуатації і що здебільшого від неї потерпають жінки, – зазначила Вікторія Мазуренко.

Також серед видів сучасного рабства – сексуальна експлуатація та використання в порнобізнесі, примусове жебрацтво, втягнення в збройний конфлікт та злочинну діяльність, примусове сурогатне материнство, продаж органів, проведення дослідів над людиною без згоди, усиновлення чи удочеріння з метою наживи.

Серед країн, де наші співвітчизники найчастіше стикаються з проявами торгівлі людьми, перше місце вже кілька років поспіль посідає Росія. Представниця МОМ повідомила, що понад половини кількості осіб, яким було надано допомогу, перебували в ситуації торгівлі людьми саме в РФ. На другому місці залишається Польща.

– Третє місце поділяють інші європейські країни, – пояснила Вікторія Мазуренко. – Перелік цих країн величезний: Франція, Бельгія, Португалія, Литва… Тобто ми бачимо, що торгівля людьми не має кордонів.

Законодавчі колізії

В Україні виявленням та протидією торгівлі людьми займаються державні органи – Мінсоцполітики, Міністерство внутрішніх справ, Національна поліція, Держприкордонслужба та низка громадських організацій. Наприклад, за інформацією Національної поліції, на сьогодні в нашій країні розслідується 214 кримінальних проваджень щодо торгівлі людьми – і це лише за перше півріччя поточного року.

Послуги жертвам торгівлі людьми пропонує мережа центрів з надання безоплатної правової допомоги. Безкоштовний номер контакт-центру 0-800-213-103. Вони розпочали свою діяльність 1 липня 2015 року, займаючись правозахисною, організаційною, нормотворчою роботою. Впродовж 2018 року і першого півріччя 2019-го до місцевих центрів звернулися 40 осіб, які постраждали від торгівлі людьми. На думку Олени Сінчук, цей факт засвідчує, що люди ще не знають про діяльність таких закладів і тому мало користуються їхніми можливостями.

Минулоріч Координаційний центр ініціював внесення змін до Закону «Про безоплатну правову допомогу», щоб постраждалі від торгівлі людьми могли отримувати й вторинну правову допомогу, тобто не просто консультування, але й супровід їх справ.

– Зазначений законопроект перебуває на розгляді в Комітеті з питань правової політики та правосуддя Верховної Ради, – сказала Олена Сінчук. – Сподіваємося, що новий склад парламенту зверне на нього увагу і ухвалить законопроект.

Протидія на рівні держави

20 червня 2019 року Державний департамент США оприлюднив свій щорічний звіт, який стосується торгівлі людьми. Відповідно до нього, Україна віднесена до країн другої групи. Це означає, що політика нашої держави ще не повною мірою відповідає мінімальним стандартам з ліквідації цього явища.

Водночас Катерина Левченко підкреслила, що останнім часом спостерігаються позитивні зрушення, які також відображені в цьому звіті.

– Не можна говорити, що держава нічого не робить, це було б несправедливо. Насправді здійснюються заходи, які пов’язані зі стандартизацією послуг постраждалим від торгівлі людьми, із навчанням соціальних працівників, представників правоохоронних органів, із веденням превентивних кампаній. І це лише неповний перелік наших дій, які забезпечать очікувані результати.

Українська влада дедалі більше уваги звертає на цілий комплекс питань, пов’язаних із різними проявами торгівлі людьми. Однак залишається багато проблем, які ще потребують вирішення.

Серед таких питань Катерина Левченко згадала про непропорційні вироки торгівцям людьми.

– Людина покарана, вона отримує 2-3 роки позбавлення волі, хоча стаття передбачає більший термін, – пояснила вона.

Інша проблема – це перекваліфікація справ з торгівлі людьми на інші види злочинів. Вони передбачають більш лояльне покарання і їх простіше доводити в суді.

– Є проблеми зі складністю отримання статусу постраждалого чи постраждалої від торгівлі людьми. Вже підготовлений урядовий законопроект про зміну процедури надання такого статусу – щоб цим займалося не Міністерство соціальної політики, а щоб він надавався на обласному рівні уповноваженим підрозділом облдержадміністрації. Це позитивний крок, враховуючи всі процеси децентралізації, які відбуваються, і те, що активнішими стають громади, –  сказала вона.

Урядова уповноважена нагадала, що залишаються питання, які стосуються захисту прав іноземців. Також є необхідність розширити обсяги навчання працівників правоохоронних органів: оперативних підрозділів, слідства, органів прокуратури, а також суддів.

Громадська спільнота: почути і допомогти

В Україні створено коаліцію громадських організацій з протидії торгівлі людьми. До її складу увійшли ГО з усієї країни. Деякі з них мають центри або притулки для допомоги постраждалим.

– Якщо говорити про міжнародну співпрацю, то також існують мережі, коаліції неурядових організацій з різних країн, – зауважила Ольга Калашник. – Скажімо, «Ла Страда» є одним із прикладів такої мережі. Окрім України офіси є ще у сімох країнах: в Нідерландах, Польщі, Молдові, Чехії, Македонії, Болгарії, Білорусі. А наразі це платформа з понад 20 потужних європейських організацій, яка займається протидією торгівлі людьми, дискримінації та захистом прав жінок в цілому, – уточнила Ольга Калашник.

За її словами, існує й Глобальна мережа протидії торгівлі жінками (GAATW), до якої входять організації з усього світу. Створена і активно функціонує ЄС Платформа громадянського суспільства проти торгівлі людьми.

Катерина Левченко нагадала, що важливі заходи також проводить Комітет ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок. У його складі створено робочу групу з розробки загальної рекомендації «З питань протидії торгівлі жінками та дітьми в умовах зростаючих міграційних процесів».

– Я пропоную організувати таку адвокаційну кампанію, підготувати конкретні пропозиції та надіслати листи підтримки на ім’я Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет, голови Комітету ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок Далії Лейнарте, а також спеціальної доповідачки ООН з питань протидії торгівлі людьми Марії Грації Джаммарінаро. Це буде доречно, і це буде виявом активності українського громадянського суспільства, – підкреслила урядова уповноважена.

Ризики заробітчанства

В Росії жертвами торгівлі людьми з метою трудової експлуатації наші співвітчизники здебільшого стають у будівельній сфері, в Західній Європі – виконуючи роботу з догляду за літніми людьми і дітьми. Якщо ж йдеться про торгівлю людьми з метою сексуальної експлуатації, то це все частіше відбувається поза межами Європейського континенту.  Оскільки останнім часом заробітчанство стало поширеним в Україні явищем, то ті, хто наважується на нього, мають знати про можливі ризики потрапляння в ситуацію торгівлі людьми.

Застереження про них постійно поширюють громадські організації. Так, ГО «Ла Страда-Україна» забезпечує роботу Національної гарячої лінії з питань запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та ґендерній дискримінації. На неї звертаються ті, хто прямує за кордон у пошуках роботи чи на навчання. Дві третини з них, усвідомлюючи ризики потрапляння в ситуацію торгівлі людьми, все-таки виявляють готовність виїхати за кордон. До вразливих категорій належать люди, які відчувають скрутний фінансовий стан (41%), не мають роботи (13%), внутрішньо переміщені особи (8%), розлучені жінки, які мають на утриманні дітей (6%), ті, хто потерпає через домашнє або ґендерно обумовлене насильство (4%), учасники АТО та ті, хто не вступив до вишів (по 1%).

Про свій гіркий досвід працевлаштування в Туреччині під час засідання дискусійного клубу розповіла Ірина П. Вона відгукнулася на пропозицію одного з агентств і разом з кількома іншими дівчатами виїхала до цієї країни. Їм обіцяли хороші умови роботи та проживання, але на місці ситуація виявилася зовсім іншою. Замість передбаченого контрактом чотиригодинного робочого дня їх змушували працювати по 15 годин на добу. При цьому обмежували у праві на зв’язок з рідними, вимагали здати паспорти. Працедавець постійно погрожував штрафними санкціями та обіцяв нічого не заплатити за підсумками місяця. Це спонукало Ірину та ще одну дівчину повернутися додому. Решта залишилися в Туреччині.

В Україні випадки торгівлі людьми з метою трудової експлуатації переважно фіксуються в галузі сільського господарства. Потрапляють у неї як самі українці, так і іноземні громадяни. Торік широкого розголосу набула інформація про діяльність організованого злочинного угруповання, яке тривалий час примушувало безкоштовно працювати на одному з сільгосппідприємств на Одещині близько сотні людей. За повідомленням правоохоронців, їх тримали в нелюдських умовах: відбирали документи і телефони, постійно принижували та змушували працювати по 13 годин в полі.

За словами урядової уповноваженої з питань ґендерної політики Катерини Левченко, до профілактики та контролю таких випадків потрібно залучати інспекторів праці.

– У нас був мораторій на проведення перевірок інспекторами праці, він запроваджувався для того, щоб розвивати бізнес, – пояснила вона. – Але виявилося, що він мав не лише позитивні, але й негативні наслідки. Інспекторів праці потрібно навчати, щоб вони також розуміли, що таке торгівля людьми і яким чином її можна ідентифікувати.

Як не потрапити
в рабство

Якщо плануєте виїжджати на роботу за кордон, то задля власної безпеки слід дотримуватися декількох правил. Нікому не віддавайте свої документи, зробіть їхні копії, які зберігатимете окремо. Перевірте ліцензію на працевлаштування і не співпрацюйте з приватними особами. Не погоджуйтесь на неофіційне працевлаштування. Зателефонуйте до компанії-роботодавця і перевірте, що фірма дійсно набирає працівників. Почитайте відгуки про компанію-роботодавця. Підписувати договір слід той, який складений зрозумілою для шукача роботи мовою. Забезпечте можливість зв’язку: придбайте картку мобільного оператора тієї країни, куди вирушаєте. На всякий випадок можна захопити з собою два мобільних телефони – у разі, якщо один у вас спробують забрати. Майте при собі контакти українських дипломатичних установ в тій країні, куди плануєте їхати. Контакти посольств України в інших державах можна знайти на сайті Міністерства закордонних справ: mfa.gov.ua/ua/about-mfa/abroad/embassies.

Національна гаряча лінія з питань запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та ґендерній дискримінації: 800-500-335 або короткий номер з мобільного 116-123.

Володимир ДОБРОТА, Національний прес-клуб «Українська перспектива». Ірина ТРЕБУНСЬКИХ

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here