ДЕПУТАТСЬКИЙ ПОСПІХ ФОПАМ НЕ В ПОСМІХ

0
923
views

Наші парламентарі  і справді працюють  в турборежимі (чим, до речі, дуже пишаються) – лише у вересні-жовтні ними схвалено більше сотні законопроєктів.

Проте, як показує практика, прийняття  законів без ґрунтовного їхнього аналізу, без урахування думки тих, кого та чи інша новація зачіпає, лише шкодить справі. І якщо це ще не відчутно сьогодні, то завтра ми постанемо перед фактом, що законотворці, вибачайте за тавтологію, добряче натворили. Ось, скажімо, у номері «НС» від 26 вересня було вміщено статтю голови обкому профспілки працівників держустанов  Віктора Федотова, у якій він висловив не лише свою, а й колег з інших областей позицію про недолугість деяких положень у прийнятих  новим парламентом змін до закону про перезавантаження влади. Спілчани ще й не встигли донести свою позицію до Верховної Ради  й президента, як перша ледь не конституційною більшістю зробила із проєкту закон, а другий без зволікань закріпив його своїм підписом. Закон є і його потрібно виконувати.

А скільки можливих «сюрпризів» чаїться у проєкті змін до Трудового кодексу, у законопроєкті про зняття мораторію з продажу землі, думається, більшість і не здогадується.  Так само, як багатьом представникам малого і  середнього бізнесу невтямки, що на них чекає у разі запровадження двох законів, які їх безпосередньо стосуються.

Та надамо слово людям, у цих питаннях компетентним.

Людмила ХРИПЛИВА. Фото Ігоря ДЕМЧУКА

Людмила ХРИПЛИВА – голова Кіровоградської обласної організації Всеукраїнської профспілки працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг:

– Представники малого та середнього бізнесу упродовж 28 років незалежності України несли на своїх плечах важкий тягар, самостійно забезпечували себе роботою і працевлаштовували інших. До речі, завдяки підприємцям  економіка країни вистояла у скрутні часи. І при цьому вони мужньо витримували тиск чи суперечливість різних законів, очікуючи сприятливої «погоди» для своєї діяльності.

Очікування закінчилися прийняттям новою Верховною Радою України одними із перших законів № 1053-1 про реєстратори розрахункових операцій (РРО) та № 1073 щодо введення «кешбека». Перший передбачає запровадження касових апаратів навіть у невеличких підприємствах. На сьогодні це не під силу більшості представників сфери малого бізнесу. Другим законом передбачається впровадження механізму компенсації вартості покупки споживачам (покупцям), які виявлять порушення встановленого порядку проведення розрахунків при придбанні товарів (послуг) вартістю понад 850 грн і направлять відповідну скаргу до контролюючих органів. Таке нововведення викликатиме напругу у підприємців, адже цим правом зможуть скористатися непорядні споживачі, для яких не передбачена відповідальність за неправомірні дії.

Всеукраїнська профспілка працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг, яка об’єднує велику кількість членів профспілки малого і середнього бізнесу, стурбована прийняттям цих законів.

Враховуючи те, що ці закони є черговим тиском на підприємців, Всеукраїнська галузева профспілка звернулася до Президента України з проханням ветувати згадані закони.   Їх уведення, йдеться у Зверненні, призведе до чергової тінізації малого бізнесу або взагалі його ліквідації.

Непокоять суми штрафів, які зазначені у цих законах. Скасовано указ попереднього президента України, яким за порушення касової дисципліни був штраф у п’ятикратному розмірі неоподаткованої суми. Як презентувалося у пресі, його скасування було пов’язано з тим, що він «заважав бізнесу працювати». І що бачимо тепер?

Законотворці встановлюють нові штрафи: у розмірі 100 відсотків вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг). Це за порушення, вчинене вперше. За кожне наступне правопорушення сума штрафу вже становитиме 150 відсотків. Тобто  те, що декларувалося владою раніше, наразі нівелюється цими законами. Дещо втішає, що ці санкції будуть застосовуватися з 1 жовтня 2020 року.

Профспілка вважає, що громадський резонанс серед підприємців, який виник після прийняття законів №№ 1053-1, 1073, вкотре підтверджує той факт, що разові законопроєкти, які спрямовані на детінізацію бізнесу, не вирішують проблему, тому пропонує прийняти нову податкову систему – просту, зрозумілу, єдину для всіх платників податків. Чи прислухаються до позиції профспілки?

Наразі згадані закони  направлені на підпис Президенту України. Проте підприємці різних регіонів – Одеси, Чернігова, Черкас, Сум та інших – проводять протестні акції, сподіваючись на прийняття таких законів, які б реально сприяли розвитку малого і середнього бізнесу в Україні.

Сергій Бедзай. Фото Ігоря ДЕМЧУКА

Сергій БЕДЗАЙ – виконавчий директор обласного відділення  Українського  союзу промисловців та підприємців:

– У бізнесі я був не один рік, доводилося працювати і в державних структурах, тому прекрасно розумію прагнення  як владних органів, так і підприємців. У деяких моментах ці прагнення співпадають.Скажімо, всі – за вихід економіки з тіні, за  ліквідацію  контрабанди, проти монополій тощо. Але все це декларативні поняття. Коли ж перейти до практики, виникає конфлікт інтересів, і намагання держави навести  лад у сфері обліку, оподаткування, звітності  сприймається підприємцями як  наступ на бізнес.  Яскравий приклад – реакція на  закон про РРО.

Але давайте  розберемося. Як свідчить статистика, на сьогодні  50-60, а у деяких сферах і більше відсотків товарно-фінансового обігу перебуває в тіні. Як з цим боротися? Можновладці  не знайшли  нічого кращого, як запровадити тотальний контроль діяльності ФОПів. Це найчисельніший  сегмент  підприємництва – лише у нашій області налічується 58-60 тисяч  фізичних осіб підприємців і 18-20 тисяч  юридичних осіб. Але чи з цих суб’єктів підприємництва потрібно розпочинати. Адже не секрет, що найбільше держбюджет  і економіка держави потерпають від виведення капіталу в офшорні зони, від монополістів, від так званого сірого імпорту  і контрабанди. Наскільки успішною є робота правоохоронців і фіскалів у цих напрямках, громадськість не знає.

Але, якщо подивитися правді у вічі, то  й ФОПи є різні. Одні працюють цілком самостійно, а інші – під «протекторатом» крупних підприємств, зокрема, торговельних. Логіка останніх тут зрозуміла: аби  оптимізувати  оподаткування (а іншими словами значною мірою уникнути його), створюються торгові точки цих підприємств, але реєструються як ФОПи  із відповідним рівнем оподаткування.

Вважаю, що всі підприємці повинні бути в рівних умовах, а щоб створити ці умови, законотворцям, експертам  потрібно знати проблему «із середини».

Олена НАДУТЕНКО 

Олена НАДУТЕНКО  – голова  спілки підприємців  малого і середнього підприємництва Кіровоградської області:

– Читаю проєкт «конче потрібного і актуального для бізнесу і держави закону  про спрощення  підприємницької діяльності» і диву даюся! Який цинізм! Я, мабуть, живу  в якомусь ірреальному світі, де на тлі війни, спаду економіки, закриття малого підприємництва, зубожіння населення, закриття ФОПів, трудової міграції, підвищення тарифів на «комуналку» і цін на харчі, товари та черговий виток тотальної корупції високоосвічені  «державні мужі» пропонують тотальне  введення РРО, кешбеку та сексотства.

Цікаво, а хто є власником виробництва РРО? А чи не хтось із депутатів чи наближених до керівництва держави осіб?

Виникає запитання:  чи володіють автори  цього «шедеврального» закону технологією  використання пристроїв для  реєстрації операцій, товарів, звітності? Чи рахували, скільки знань і часу  потрібно для цих операцій, скільки коштів на придбання та обслуговування? А чи відомо авторам, що навіть при теперішній примітивній звітності сервер податкової  працює з тривалими перебоями, що є регіони, де  інтернетом і не пахне, але штрафи за порушення  порядку звітності вже передбачені і терміни передачі даних суворо обмежені!

З приводу запровадження РРО вже відгомоніли майдани, але  рецидив знову порушує відносний спокій у бізнес-середовищі, знову провокує  і без того напружене суспільство до  кардинальних дій.

Чому  в нашій країні людина, яка на свій страх і ризик, створивши собі і багатьом людям робочі місця, утримує своїми податками чиновницький тягар, бюджетну сферу, армію і пенсіонерів, апріоріє вічним  боржником, злочинцем, порушником, що змушений не працювати, а постійно виборювати собі право жити достойно, працювати спокійно і створювати ВВП?

Хочеться проголосити стару сентенцію:  депутати, руки геть від бізнесу!

Скільки разів  бездарні обранці  своїми необґрунтованими, непродуманими і  передчасними прожектами збурювали суспільство,  завдаючи шкоди бізнесу і державі. Коли вони будуть відповідати за свій подібний «непосильний  труд» і штрафами, і мандатом, і в’язницею?

Поляки кажуть: «Ніц без нас про нас!». Жоден закон, у даному випадку у бізнесовій  царині, не повинен прийматися без участі фахівців-експертів – економістів,  юристів, громадськості,  представників  підприємництва – великого, середнього і малого.  І лише за їхнім підписом опрацьований документ повинен потрапляти на розгляд Верховної Ради. Та, на жаль, нинішня влада цього не розуміє, не дослухається, ігнорує думку бізнесу і громади, народу загалом.

У народі кажуть: «Що посієш, те й пожнеш», але жнива за таких умов можуть бути невтішними.

Роман ЯКОВЕНКО

Роман ЯКОВЕНКО – доцент Центральноукраїнського національного технічного університету:

– Будь-яка дія, що спрямована на підвищення витрат та ускладнення адміністрування діяльності суб’єктів малого бізнесу, призведе до його погіршення. Слід зазначити, що ті ФОПи, які вважають за доцільне використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО – саме так офіційно звучить назва касових апаратів), і так їх використовують. Якщо ж це ускладнює їхню діяльність – не можна їх примушувати до цього, оскільки статистика розвитку малого бізнесу в Україні не виглядає оптимістично.

Для кого є доречним обов’язкове застосування РРО? Виключно для виробників цих апаратів. Користуючись вимогами відповідного закону або адміністративного припису, компанії, що виробляють відповідні реєстратори, зможуть абсолютно довільно збільшувати обсяги власних прибутків, в тому числі й за рахунок необґрунтованого підвищення цін на касові апарати. Тому, як завжди, слід шукати лобістський економічний інтерес, що просуває цю ініціативу.

Володимир ГРИШКО

Володимир ГРИШКО – громадський активіст:

– Багато років тому мені довелося побувати у Сполучених Штатах Америки. Вже тоді там на кожному кроці – чи то у супермаркеті, чи  у таксі –  були  касові апарати. І вважаю, що це правильно, адже  облік має бути у всьому. Звісно, на перших порах користування РРО  викличе багато нарікань, особливо серед тих, хто  і мобільним телефоном до пуття не може користуватися. Але ж давайте, шановні, вчитися.

 

Володимир БАБИЧ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here