ОБЛАСНА СЕСІЯ: З БЮДЖЕТОМ ТА «ПОДОРОЖАМИ У МИНУЛЕ»

0
501
views

Через два тижні після позачергової «земельної» сесії облради депутати зібралися знову – вже планова обласна сесія відбулася 10 грудня, у вівторок. Саме на ній обранці мали проголосувати за бюджет області на 2020 рік, а також ухвалити низку кадрових питань. Та бюджет прийняли лише з другої спроби, поправки про кошти для Світловодська не узгодили, а дискусія між депутатами зайняла майже півтори години – і це лише до ухвалення порядку денного.

Нагороди та новопризначення

На початку сесії перед власне розглядом порядку денного традиційно були вручені державні, обласні нагороди та відзнаки. Так, орден «За заслуги» ІІІ ступеня отримав працівник Оникіївського лісництва Леонід Прилипко, а електрогазозварник з КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міськради Олексій Чернов – медаль «За працю і звитягу». Начальниці загального відділу апарату Кіровоградської обласної державної адміністрації Валентині Грабовій вручили Почесну грамоту Кабінету Міністрів України. А ось почесними грамотами від обласної влади нагородили представників Компаніївської районної ДЮСШ «Юність»: вихованку Кіровоградської обласної федерації таеквон-до Наталію Конюх та власне директора спортивної школи Дмитра Садового.

Очільник Кіровоградської обласної державної адміністрації нарешті призначив своїх заступників. Їх представили перед початком сесії. Це Ігор Кузьмін, який працював у ГУ ДФС у Херсoнській oбласті, АР Крим та м.Севастoпoлі і займав пoсаду начальника управління пoдатків і збoрів з фізичних oсіб. Також заступником став Максим Калінін – колишній начальник відділу вазємoдії з правooхoрoнними oрганами при Херсoнській OДА.

Частина питань порядку денного стосувалася призначень очільників різних комунальних підприємств. Зокрема, директором Обласного ресурсного центру з питань допомоги учасникам антитерористичної операції та внутрішньо переміщеним особам призначено Віктора Колінька, який був виконуючим обов’язки директора тут з 1 жовтня 2019 року. Начальником комунального підприємства по управлінню будинками Кіровоградської облради призначено Андрія Черепанова. Подовжено термін перебування на посаді директорці Кіровоградського музичного коледжу Ларисі Голіусовій та начальнику Благовіщенського міжміського бюро технічної інвентаризації Анатолію Шарову.

«Фальстарт»

Зазвичай сесії за регламентом відбуваються таким чином: присутні депутати реєструються в електронній системі за допомогою іменних карток. Якщо кворум є, сесія оголошується чинною, лунає гімн України. Після депутати погоджують порядок денний (чи всі згодні з тими питаннями, які винесені). Вже потім приступають до розгляду власне питань з порядку денного: по кожному є доповідач чи доповідачка, депутати мають право виступити чи запитати щось, а коли обговорення закінчується – голосують.

Під час сесії 10 грудня все пішло трохи не так: депутатка від «Опозиційної платформи – за життя» Людмила Давиденко у численних виступах та вигуках з місця виступала проти голосування за бюджет і пропонувала допрацювати його в комісії: як виявилося, під час розгляду на комісії він не набрав необхідну кількість голосів. Також депутат від «Свободи» Руслан Степура в свою чергу погрожував усією фракцією не підтримувати бюджет і вимагав перенести депутатський запит щодо надання коштів Світловодську з обласного бюджету в порядку денному на перше питання. Тож за регламент проголосували більше ніж через годину після початку сесії.

У цьому питанні фракції «ОПЗЖ» та «Свобода» виступали на одному боці, і за бюджет ці дві фракції не голосували. Забігаючи наперед, скажемо: голосів депутатів інших фракцій вистачило для ухвалення і без новоспечених союзників. Але надалі перепалки між «запеклими друзями»супроводжували всю подальшу сесію. Цікаво, що при цьому під час сесійного засідання депутати ухвалили включення до складу президії облради саме Людмили Давиденко і виключення з її складу саме свободівця Ігоря Степуру.

Світловодськ: кому дати гроші?

Розгляд питань, що стосуються проблем з централізованим опаленням у Світловодську, винесли на початок сесії. Обговорювали довго і емоційно. Руслан Степура пропонував окремим рядком прописати в обласному бюджеті 300 тисяч гривень матеріальної допомоги для світловодців, які потерпають наразі від холодних батарей, а також 1,8 мільйона гривень власне в міський бюджет для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації техногенного характеру – тобто зриву теплопостачального сезону.

Очільниця обласного департаменту житлово-комунального господарства Ольга Довжук повідомила, що минулого тижня працювали всі п’ять котелень. при цьому проблемна третя котельня потроху входила в роботу, поволі піднімаючи температуру теплоносія – та ненадовго.

– Але вчора (9 грудня. – Прим. авт.) о четвертій ранку через зниження тиску котельня автоматично зупинилася. Запустили наново вже о 14.00, а о шостій вечора розпалили один котел. Зараз в котельні №3 працює лише один котел, щоб запобігти поривам в мережі, – пояснила Ольга Довжук.

В свою чергу депутат від «ОПЗЖ» Костянтин Каспров зачитав звернення від світловодців до уряду, президента та обласної влади, в якому містяни вимагали фінансово забезпечити створення проєктно-кошторисної документації для переведення міста на автономне опалення. За словами Каспрова, він зібрав під цим зверненням тисячі підписів.

Очільник ОДА Андрій Балонь закликав не маніпулювати проблемою Світловодська заради політичного піару.

– До цієї ситуації пpизвела абсолютна безвідповідальність влади. І заpаз відбувається перекладання відповідальності. У Світловодська є всі фінансові можливості, щоб вирішити це питання і pозpобити пpогpаму встановлення автономного опалення. Я особисто розмовляв із  прем’єром і усвідомлюю, що ми всю зиму будемо вмикати-вимикати опалення, бо в опалювальний сезон неможливо проводити ремонт на тепломеpежі. Заяви політичні є, а ось саму систему ніхто не змінював. Ця проблема існує не перший рік насправді, і її можливо було попередити. Тому прошу зупинити політиканство. Але кому їх виділяти? Від міської влади Світловодська ми досі не отримували жодних конкретних розрахунків та пропозицій. Скільки там грошей не дай, там немає кому ними розпорядитися, – сказав Андрій Балонь.

Також директор обласного департаменту фінансів Сергій Шеремет пояснив, що не можна просто додати в проєкт бюджету рядок про видатки для мешканців і міськради Світловодська: треба знати точну суму, призначення коштів, прописати, звідки їх зняти (тобто суму яких статей видатків зменшити).

– Проєкт обласного бюджету, над яким департамент працював місяць, є комплексним. Тобто зміни в один рядок несуть за собою зміни в інших статтях. Не можна просто взяти і додати ці видатки. А новий проєкт з новими правками слід прорахувати, тож підготувати його зараз, на сьогодні, неможливо, – пояснив Сергій Шеремет.

Пропозиція Руслана Степури не набрала необхідної кількості голосів, тож поправки щодо виділення коштів Світловодській міськраді та громаді з облбюджету ухвалено не було. А ось за пропозицію Костянтина Каспрова депутати проголосували позитивно: доручити обласній пpокуpатуpі pозібpатися в законності передачі підпpиємства СП ТОВ «Світловодськпобут» у приватну власність та розглянути можливість передачі майна підприємства «Світловодськпобут» знову на баланс міста.

Недискусійний водоканал

Нові платіжки з окремим нарахуванням за абонентську плату, які почнуть надходити вже з 1 січня 2020 року, та підняття тарифів  на воду викликали обурення в багатьох користувачів послуг ОКВП «Дніпро-Кіровоград». Водночас під час сесії в порядку денному два питання, які стосувалися цього підприємства, ухвалили майже без обговорень. Одне було суто технічне: слід було внести правку в дозвіл від облради для водоканалу взяти участь в кредитному договорі з Міжнародним банком реконструкції та розвитку і змінити власне зазначену суму з 47,92 мільйона доларів на 47,032 мільйона. Другим же питанням депутати ухвалили зміни до інвестиційної програми ОКВП «Дніпро-Кіровоград» на 2020 рік. Тож обсяги фінансового забезпечення програми на 2017-2020 роки зросли майже вдвічі. Власне на 2020 рік сума становить вже 476 мільйона 555 тисяч гривень  без ПДВ. З них 410,7 мільйонів гривень за рахунок позики Світового банку в рамках «Другого проєкту розвитку міської інфраструктури».

Бюджет та «подорожі у минуле»

Депутат від «ОПЗЖ» Костянтин Каспров нарешті заговорив українською, чим навіть викликав оплески у сесійній залі. Нагадаємо: цей депутат неодноразово під час виступів використовує іноземну мову, хоча в регламенті облради чітко прописано, що всі публічні виступи мають бути українською. Та звернення від мешканців Світловодська, написане українською, він зміг зачитати вголос – без акценту та помилок. На жаль, депутати недовго раділи. Адже всі подальші виступи та висловлювання Каспров вів іноземною мовою, тож знову довелося просити перекладачку з апарату облради.

Водночас інша депутатка від «ОПЗЖ» Людмила Давиденко час від часу вигукувала звинувачення в бік голови облради Олександра Чорноіваненка: звинувачувала і в тиску на депутатів через відсутність перерви (рішення про роботу без перерви було підтримано присутніми депутатами шляхом голосування – згідно з регламентом), і в маніпуляціях в бік очільника ОДА, і навіть в тому, що «до чого країну довели». Водночас депутатка кожного разу казала про якогось «губернатора». Скоріш за все, вона мала на увазі очільника облдержадміністрації Андрія Балоня. Варто зазначити, що в Україні губернії були ліквідовані ще 1 серпня 1925 року. Натомість адміністративно-територіальний поділ перевели на систему областей та районів.

Загалом депутати доволі емоційно вели дискусії: то звинувачували одне одного в порушенні регламенту, то в некомпетентності, то в маніпуляціях. Загалом сесія, порядок денний якої складався з 30 питань, почалася о 10-й ранку і закінчилася близько четвертої вечора. Найдискусійнішим виявилося питання під символічним №13 – бюджет області на 2020 рік. Обговорювати його почали ще до прийняття регламенту, а потім не ухвалили. Пізніше до цього питання повернулися і вже набрали необхідну кількість голосів «за» – тож бюджет прийнято. Хоч і без поправок, які пропонували деякі депутати. Таким чином, депутати затвердили обласний бюджет у розмірі 2 мільярди 611 мільйонів 262 тисячі 900 гривень. Видaтки обласного бюджету становитимуть 2 мільярди 610 мільйонів 283 тисяч 700 гривень. Pезеpвний фонд обласного бюджету становить сім мільйонів гривень.

Ірина ТРЕБУНСЬКИХ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here