«СЦЕНОГРАФІЯ ВАСИЛЯ ЄРЕМЕНКА» ВІДКРИЄТЬСЯ У КРОПИВНИЦЬКОМУ

0
898
views

16 грудня 2019 року в Кіровоградському обласному художньому музеї розгорнуто виставку, яка присвячена столітньому ювілею художника-земляка, головному художнику Кіровоградського театру корифеїв, заслуженому діячу мистецтв УРСР Єременку Василю Георгійовичу (1919 – 2000).

Народився Василь Єременко 16 грудня 1919 року у селі Дмитрівка Знам’янського району. Після закінчення школи навчався на художньому відділенні Херсонського училища керівників колективів художньої самодіяльності, потім був призначений на роботу у Рівненський театр. Перша п’єса, яку оформлював молодий художник була «Наталка Полтавка»,  сценографія вистави та талант акторів справила на митця величезне враження.

З 1944 по 1980 роки Василь Георгійович працював у театрі імені Кропивницького на різних посадах: художник-декоратор, завідуючий постановочною частиною, художник-постановник та головний художник театру з 1966 року. Працюючи у театрі, оформлював вистави, які користувались у глядачів великою популярністю – «Маруся Богуславка» М.Старицького, «Дай серцю волю, заведе в неволю» М.Кропивницького, «Хазяїн» І.Карпенка-Карого, «Микола Джеря» І.Нечуя-Левицького та багато інших. Про Василя Єременка його колеги говорили, що він оволодів театральною магією сценографа, прагнув допомогти глядачеві побачити насамперед соціальне середовище, в якому живуть і діють персонажі п’єси.

У кожному  театрі  гра артистів  не має сенсу без чудово оформленої сцени, без необхідних декорацій, без прекрасно підібраних костюмів. Ні один театр світу не обходиться без послуг  художників – чи професійний чи самодіяльний, дитячий чи дорослий, драматичний чи комедійний. А саме цим займався все своє життя театральний художник, наш земляк. Він ставився до своєї справи  з любов’ю та відповідальністю, його внесок як художника-сценографа в українську театральну культуру, зокрема нашого місцевого театру, неоціненний. 

Своє основне завдання Василь Георгійович бачив в концепції подачі п’єси, яка б допомогла втілити режисерський задум, як найглибше розкрити її зміст  та відчути настрій.  Сам майстер про себе  казав: «Я – художник. І те, що все моє життя  присвячене театру, вважаю великою удачею для себе. На сцені повинно бути красиво. Найвища нагорода художнику, це коли відкривається завіса  і ще коли мовчать  актори, то за них вже  промовляє  оформлення та  говорять  костюми. І вже саме за це  в залі лунають оплески!».

Наша музейна скарбниця має біля 100 робіт відомого у місті сценографа Василя Єременка, які були передані ним та його родиною.

До ювілею майстра в музейній експозиції презентовані ескізи декорацій до театральних вистав «Дикий ангел» за п’єсою О.Коломийця,  «Катерина» за твором  Т.Шевченка та до вистави  «Коли в серці весна» В. Козіна. Також представлені ескізи костюмів до спектаклю «Дума про Британку» Ю.Яновського, до вистав І.Карпенка-Карого «Хрест життя» та «Лиха  іскра  поле  спалить, сама щезне».  Ці відомі твори були представлені на сцені театру корифеїв протягом тих років, коли там працював В.Г.Єременко.

Ольга Шаповал, зберігач фондів І категорії Кіровоградського обласного художнього музею 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here