ДМИТРО ЧИЖЕВСЬКИЙ ОБ’ЄДНУЄ

0
1832
views

4 квітня на ознаменування 125-річчя від дня народження відомого українського вченого-енциклопедиста, громадського діяча, філософа, культуролога-славіста, історика та лінгвіста, літературознавця та релігієзнавця Д.І.Чижевського в Олександрію завітала делегація художників, письменників, бібліотекарів та журналістів з Кропивницького.

Зустріч відбулася у рамках пленеру «Олександрія – мала батьківщина Дмитра Чижевського» за сприяння департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської ОДА. Її ініціаторами стали працівники відділу мистецтв ОУНБ ім. Д.Чижевського. Гості ознайомилися з історією міста, відвідали будинок родини Чижевських, який колись був духовною оазою міста і де нині розташована центральна районна бібліотека, пройшли екскурсією старим містом, побували у музеї та картинній галереї, а художники мали змогу намалювати історичні краєвиди Олександрії.

Отже спочатку кропивничани завітали до центральної міської бібліотеки, що з 2007 року також носить ім’я Дмитра Чижевського. Тут їх привітали голова Олександрійської районної ради Ольга Коріненко,  краєзнавець Надія Жахалова та редактор газети «Городской курьер», краєзнавець Віктор Голобородько. Зокрема Надія Жахалова наголосила: «Чижевський тоді, за життя, об’єднував і своїх однодумців, і навіть опонентів. Навколо нього завжди гуртувався певний конгломерат людей. І до цього часу це триває». Завідуюча відділом рідкісних і цінних документів ОУНБ ім. Д.Чижевського Наталія Зеленська представила матеріали бібліотечного сайту, присвячені видатному вченому, та його праці. На завершення директор бібліотеки Надія Чуянова провела гостей по меморіальному куточку родини Чижевських.

Ще раз нагадаємо: праці Дмитра Чижевського побачили світ 15-ма мовами. Діапазон та розмаїття тематики його досліджень разючі. Сюди входять такі питання, як український національний характер, компоненти української культури, філософія в старій Україні, життя Г.Сковороди і його філософія, поетика Т.Шевченка, філософія П.Юркевича, а також життя і творчість М.Гоголя. У різні часи Дмитро Іванович був професором Марбурзького, Гарвардського, Гайдельберзького університетів, дійсним членом і почесним професором Гайдельберзької академії, співзасновником Української Вільної Академії наук і мистецтва у США.

ВШАНУЙМО ГЕРОЇВ ХОЛОДНОГО ЯРУ РАЗОМ!

 

Наступним місцем зустрічі з олександрійцями став арт-хол міської бібліотеки ім. О.С.Пушкіна. Тут відомий журналіст і письменник Валерій М’ятович розповів присутнім про роботу над романом «Номенклатурний декамерон». А Олександр Кир’янов та Марина Єрмолаєва представили поетично-музичну імпрезу «Вічність та нікчемність матерії», що є парафразою з праці Дмитра Чижевського. В ній звучали також власні вірші Марини, що сповнені глибоких філософських роздумів про життя та кохання. На завершення поет і журналіст Роман Любарський прочитав переклади українською декількох віршів Арсенія Тарковського, коротке прозове оповідання «Дід Микола», скоромовки та ліричні поезії.

Влад БАШКИРОВ

Фото Олександра ШУЛЕШКА

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here