«НІ КАПІТУЛЯЦІЇ» ТА ПРОТИ ФОРМУЛИ ШТАЙНМАЄРА: ЗАКЛИКАЄ І ГРОМАДА, І МІСЦЕВІ ДЕПУТАТИ

0
1371
views

У країні – бурхливе пожвавлення політичного сезону. На майдани українських міст знову вийшли мітингарі та протестувальники. В руках наразі – не щити, балончики із запальною сумішшю та каміння, а лозунги, державні прапори та плакати. Здається, це абсолютний громадянсько-політичний рекорд: нова влада змусила вийти людей на вулиці вже за лічені тижні свого правління.

Не залишився осторонь і Кропивницький, де минулий тиждень ознаменувався одразу двома знаковими політичними подіями.

КАПІТУЛЯЦІЯ, ЗЕМЛЯ ТА ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ

 

Кропивницька міськрада: засудили й попередили

По-перше, на вимогу активістів міська рада Кропивницького провела 4 жовтня позачергове засідання, щоб проаналізувати небезпеки, які несе в собі імплементація так званої формули Штайнмаєра, і направити  відповідні застереження Президенту України та Верховній Раді.

Це питання було єдиним включеним до порядку денного позачергової сесії. Громадські активісти Кропивницького, з ініціативи яких і була скликана сесія, у своїх виступах висловили переконання – реалізація «формули Штайнмаєра» стане капітуляцією України і несе загрозу українській державності.

Під час засідання виявилося, що до обговорення пропонується відразу два проекти рішення з різними текстами звернень: один підготував депутат фракції «Свобода» Сергій Капітонов, другий став результатом колективної творчості депутатів Валентини Яремчук і Олександра Цертія.

Понад годину депутати шукали спільні позиції двох документів і не могли порозумітися. Жоден проект рішення не знаходив необхідної підтримки депутатського корпусу. Міський голова Андрій Райкович запевнив громадськість – питання, ініційоване  до розгляду на позачерговій сесії, є надважливим для всіх українців і депутати це добре усвідомлюють.

– Напевно, наша країна ніколи не стояла перед таким серйозним викликом, як зараз, – наголосив міський голова. – Всі хочуть миру, ніхто не хоче оплакувати вбиту дитину, батька чи чоловіка. Водночас, людей, які уміють мислити і аналізувати, не менше хвилює, якою ціною дістанеться цей мир. Але діяти треба! Крок за кроком, грамотно, професійно, з гідністю. За Україну це ніхто не зробить! А додасть всім сили духу — наша внутрішня єдність і принциповість.

Тож під час годинної перерви, яку оголосив Андрій Райкович, частина депутатів спільно з активістами розробили єдиний, узгоджений проект рішення. Його у сесійній залі підтримали з першої спроби, без обговорень  – 23-ма голосами.

«Ми, депутати Міської ради Кропивницького, рішуче застерігаємо від спроби використання так званої «формули Штайнмаєра», що може призвести до втрати Української державності та територіальної цілісності країни», – йдеться у прийнятому зверненні до глави держави і Верховної Ради України.

Депутати міської ради закликали припинити практику прийняття доленосних для країни рішень без урахування думки суспільства і запропонували керівництву держави організувати Національний круглий стіл для напрацювання спільної загальнодержавної стратегії на перемовинах щодо російської агресії в Україні та подальшої долі окупованих територій.

Крім того, у зверненні міститься заклик до патріотичних сил у парламенті заблокувати ухвалення нової редакції та не продовжувати дію Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» без широкого обговорення в інститутах громадянського суспільства та не допустити проведення місцевих виборів на тимчасово окупованих територіях до моменту повного виведення російських окупаційних військ з території України, роззброєння незаконних збройних формувань, відновлення контролю над кордоном України державною прикордонною службою, забезпечення перехідного періоду терміном не менше одного року для відновлення інститутів державної влади та повноцінної роботи українських ЗМІ.

Окремим пунктом звернення застерігається не допустити відведення Збройних сил України з укріплених позицій.

– Міська рада Кропивницького сформувала і висловила свою позицію щодо так званої формули Штайнмаєра та ситуації в країні, – зазначив по закінченні сесійного засідання секретар міської ради Андрій Табалов. – І хоча під час засідання виникали дискусії, депутати зуміли дійти компромісу і затвердити текст звернення. До цього їх також спонукала активна позиція і постійна реакція присутніх на засіданні громадських активістів. Отже, здоровий глузд переміг, і ми спільно прийняли  рішення, яке відповідає сьогоднішній ситуації і запиту громадянського суспільства.

Того ж дня подібне рішення прийняла міськрада Сум, днями раніше – обласні ради Львова та Івано-Франківська.

Кропивницька громада: попереджений – значить, озброєний

6 жовтня акції «Ні капітуляції» проти «формули Штайнмаєра» та відведення українських військ від лінії розмежування на Донбасі пройшли у десятках українських міст та за кордоном.

Зокрема, акції у неділю відбулися, окрім Києва, у більшості обласних центрів – Запоріжжі, Херсоні, Івано-Франківську, Сумах, Дніпрі, Харкові, Чернівцях, Вінниці, Тернополі, Кропивницькому, Львові, Миколаєві, Хмельницькому, Полтаві, Одесі, Чернігові, Житомирі, Черкасах,  Луцьку, Ужгороді, а також у Кривому Розі, Маріуполі, Краматорську, Сєвєродонецьку, Мелітополі, Нікополі, Рівному, Козятині, Славуті, Бердянську, Кременчуці.

Окрім того, мітинг «Ні капітуляції» відбувся у Празі.

У Львові участь в акції взяли кілька політичних партій, Комітет Майдану Львівщини та Студентське братство. Акція пройшла без партійних прапорів, обласне і міське керівництво мітинг проігнорувало, зазначає «Радіо Свобода». Серед понад тисячі львів’ян, які прийшли на віче – були місцеві громадські діячі, представники кримської громади, політики, більшість – учасники Революції Гідності.

«Протестувальники заявили про висунення владі «червоних ліній», порушення яких свідчитиме про здачу національних інтересів. Це, зокрема, скасування мовного закону, декомунізації, відведення військ чи послаблення санкцій проти РФ», – пише Zaxid.net.

У Сумах учасники акції тримали українські прапори та плакати із написами: «Не дамо злити країну», «Україна – не рояль!», «Ні капітуляції!», «Ти загрався!». Захід відбувся у форматі «відкритого мікрофона», де кожен охочий міг виступити з промовою. На захід прийшли представники різних політичних партій та громадських організацій, а також деякі депутати міської та обласної рад Сум.

У своїй резолюції учасники віче закликали «всіх небайдужих громадян до загальнонаціональної мобілізації задля організації широкого спротиву незаконним і антиконституційним діям влади».

У Харкові основною вимогою учасників акції було скликання позачергової сесії Харківської облради та підписання звернення до Президента України щодо неприпустимості впровадження особливого статусу Донбасу та відведення українських військ від лінії розмежування.

6 жовтня і у Кропивницькому на площі Героїв Майдану відбулося анонсоване активістами та небайдужими громадянами віче «Зупинимо капітуляцію». До загального занепокоєння громади намірами, озвученими Володимиром Зеленським, про відведення українських військ від лінії розмежування та проведення виборів на непідконтрольних територіях Донбасу, учасників зібрання хвилюють питання продажу землі, коли в країні не вдалося знищити корупцію.

Тож від влади вимагають прислухатися до застережень про те, що:

– відведення українських військ з укріплених позицій  загрожує територіальній цілісності держави та безпеці військовослужбовців в даному регіоні;

– неприпустимо проводити виборів на непідконтрольних територіях за умов знаходження там російських військ;

– необхідно призупинити розгляд земельного питання до часу подолання владою корупції в Україні.

Відео виступів громадських активістів з мітингу у Кропивницькому тут. 

Не обійшлося без провокації під час мирного зібрання. Якийсь чоловік намагався плутано довести думку про необхідність записати на список усіх присутніх та відправити на фронт. Представники силових структур вчасно втрутились і забрали оратора завершувати свою промову у відділку.

Прийнято рішення про зустріч громадськості з депутатами обласної ради на позачерговій сесії.

Оксана РИБЧЕНКОВА 

Фото Ігоря ДЕМЧУКА

Фото і відео Тетяна НЕЖИБОРЕЦЬ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here