НЕ КРІПАКИ, А ЗЕМЛЕВЛАСНИКИ

0
1710
views

Редакція не вперше отримує листи або ж дзвінки від власників паїв, яких, за їхніми словами, орендарі примушують підписувати продовження контрактів. От і цього разу ми отримали лист з Компаніївського району від членів сільського товариства «Надія» села Червоновершка за підписом десятьох осіб: І.Баздирєвої, Т.Кирилюк. А.Мартинович та інших.

Вони пишуть: «Наше господарство СТОВ «Надія» вже другий рік не хоче повністю виплатити нам орендну плату по земельних паях. Ми не підписали договори оренди на наступні 10 років, а поточні угоди закінчуються у 2020 році. Нас змушують підписувати нові на наступний термін, а ми не хочемо, тож орендатор не платить нам за ринковою вартістю, дають грошима лише по чотири тисячі. Зерном теж не дають, а кажуть: що вигідно підприємству, то будемо давати вам».    

На жаль, ми не змогли зв’язатися з керівництвом СТОВ «Надія», їхні телефони або не відповідають, або ж взагалі не обслуговуються, мобільні ж засекречені. Аби допомогти власникам паїв, ми звернулися за допомогою до юристів, які й проконсультували, як діяти у цьому випадку.

– Селяни – не кріпаки, а власники землі, якою самі розпоряджаються, – роз’яснює ситуацію юрист В’ячеслав Горбенко. – Питання оренди землі, форм та розмірів оплати,  її встановлення та зміни, порядку укладення, зміни та припинення договорів оренди тощо регулюються Земельним кодексом України, Законом  «Про оренду землі» тощо.

Передаючи пай в оренду, слід укласти договір оренди з тим, кому ви її передаєте. Він обов’язково має бути письмовим, а не усним, і може бути посвідчений нотаріально. У цьому випадку державна реєстрація такого договору оренди землі здійснюється обов’язково, що прямо передбачено ст. 20 закону про оренду землі. Варто зазначити, що право оренди земельної ділянки здійснюється з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно.

У відповідному договорі визначається строк  укладання, зазначаються розміри плати за оренду, строків та порядок її внесення. Ст. 15 зазначеного закону встановлює, що істотними умовами договору оренди землі є: об’єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди (визначається за згодою сторін), орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану земельної ділянки; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві.

Якщо вам пропонують укласти договір, але його примірника, підписаного орендарем, не надають, то в такій ситуації краще відмовитися від його укладення, бо в такому разі орендар порушуватиме досягнуті з вами домовленості, а вам буде складно захистити свої права від їх порушень з боку недобросовісного орендаря. Якщо вам безпідставно не будуть його надавати, зверніться до органів прокуратури.

У випадку безпідставно заниженої орендної плати, або якщо орендар отримує прибутки від її використання, то власник паю має право переглянути розмір орендної плати в бік її збільшення. Для цього йому слід подати письмову заяву-пропозицію (як додаткову угоду до договору оренди землі) про збільшення розміру орендної плати до орендаря. Згідно зі ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, але у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Орендодавцям варто знати, що у випадку порушення істотних умов договору оренди землі (порушення прав сторони договору, порушення строків виплати або невиплата орендної плати та інші) селянин взагалі має право розірвати договір достроково в судовому порядку, керуючись ст. 32 Закону, яка передбачає, що на вимогу однієї з сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 цього закону та умовами договору. Тому в ситуації, коли орендар порушує строки виплати або не сплачує селянину орендної плати, сплачує занижену орендну плату та з інших підстав останній має право, не чекаючи закінчення строку договору оренди, достроково припинити дію цього договору, розірвавши його в судовому порядку.

Насамкінець варто зазначити, що для успішного захисту своїх прав як орендодавця селянину бажано попередньо звернутися за кваліфікованою правовою допомогою до адвоката чи юриста. Оскільки кожна життєва ситуація є індивідуальною.

Світлана КОСТЕНКО

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here