ДИСТАНЦІЙНЕ КЕРУВАННЯ, АБО КРАДІЖКИ ПО­-СУЧАСНОМУ

0
1286
views

В епоху повного доступу до джерел інформації через мережу Інтернет легко побачити, як працює пенітенціарна система в цивілізованих країнах, в яких умовах утримуються засуджені. Порівняно з ними наша пенітенціарна система і, зокрема, слідчі ізолятори – це як сільська хата ХІХ сторіччя десь у Глухові порівняно з колишньою резиденцією Януковича.

У тому, що наші та їхні стандарти кардинально різняться, нікого переконувати не треба, це й так зрозуміло. Але, крім умов утримання позбавлених волі, є й інший принциповий стандарт, який відрізняє дві системи. У цивілізованих країнах людина, яка потрапила за грати, крім того, що забезпечена всім необхідним і відбуває покарання в цивілізованих і досить комфортних умовах, ще й позбавлена можливості завдавати шкоду суспільству і вчиняти нові злочини.

На жаль, наша пенітенціарна система таких гарантій суспільству надати не може. Це підтверджують і події, які мали місце у нашому славному місті Кропивницькому.

Так, можна дорікати, що наші заґратовані позбавлені цивілізованих камер з пристойними туалетами, повноцінного харчування, медичного обслуговування тощо. Але деякі з них, здебільшого кримінальні «авторитети», перебуваючи у місцях позбавлення волі, продовжують порушувати закони: керувати своїми «підлеглими», вести той самий кримінальний спосіб життя, організовувати нові злочини. Великою підмогою в цьому їм став дозвіл користуватися мобільними телефонами. І допомагають їм у цьому ті самі працівники пенітенціарної системи, які мали б забезпечувати та виконувати комплекс зовсім інших завдань. В першу чергу пов’язаних з ізоляцією кримінальних елементів.

Але не всі виявилися стійкими до корупції, знаходяться серед працівників системи і бажаючі до незаконного збагачення, отримання хабарів за надання певних преференцій кримінальним елементам.

І потекли через тюремні ворота струмочки і навіть річки не тільки делікатесного харчування та сигарет, а навіть вишуканих брендів алкоголю та різноманітних видів наркотиків. Були випадки, коли ввечері та вночі в камери доставляли жриць кохання.

До нещодавно створеного управління стратегічних розслідувань (УСР) Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області надійшла оперативна інформація, що деякі в’язні нашої УВП № 14 займаються протиправною діяльністю. Не будемо перелічувати подробиць, а тим більше відкривати секрети оперативної кухні. Їх не знають навіть слідство і прокуратура.

Скажемо так: поліцейським УСР ГУНП стало відомо про протизаконну діяльність одного із головних фігурантів справи, про яку більш детально я розповім нижче. А ця історія, зауважу, розпочалась в камерах нашого слідчого ізолятора, який і має офіційну назву – УВП № 14.

До речі, тільки співробітники УСР ГУНП мають право проводити там обшуки та інші слідчі (розшукові) дії серед спецконтингенту, який там утримується.

Правовою підставою для цих заходів стали непоодинокі крадіжки з будинків наприкінці минулого року в населених пунктах Благовіщенського (Ульяновського) району нашої області. Весь район був «на вухах», проте місцеві копи не змогли по гарячих слідах викрити зловмисників. Так, 26 жовтня 2018 р. в самому райцентрі невідомі особи, зламавши замок вхідних дверей, зайшли всередину будинку, звідки викрали 400 тисяч гривень, належні Кудоярову (прізвища змінені).

Цього ж місяця в селі Великі Трояни у громадянина Озірило злодії поцупили теж досить великі кошти, а саме 80 тисяч гривень та 200 доларів. Причому зловмисники зайшли в будинок через незачинені вхідні двері. Як кажуть, «респект» власникам! Крадіям навіть не довелося вовтузитися із замками.

У грудні минулого року домушники попрацювали і в селі Шамраєве. Металевою фомкою відтисли металопластикове вікно в будинку, де викрали 1600 доларів, 1000 євро, 200 тисяч гривень. Цього разу не обійшлися грошима, а поцупили також ювелірні вироби. До кишень зловмисників потрапило два золотих ланцюжки, золотий хрестик, три каблучки та два браслети загальною вагою приблизно 70 грамів.

У тому ж районі ті ж домушники, як встановило пізніше слідство, ще двічі обікрали селян. Звісно, на всі крадіжки своєчасно виїжджали місцеві слідчо-оперативні групи, які негайно розпочинали кримінальні провадження за ознаками злочинів, передбачених ч. 5 ст. 185 КК України (тобто крадіжка, вчинена в особливо великих розмірах або організованою групою).

У той же час потерпілі вимагали якнайшвидшого затримання крадіїв та повернення їм чесно нажитих грошей. Зауважу, що правопорушники не залишили по собі жодних слідів, тому що діяли обережно, в рукавичках.

А тепер повернімося до самих зловмисників та їхнього вожака. Хто вони і як знаходили свої жертви? Із чотирьох фігурантів по цьому кримінальному провадженню двоє основних виконавців – це домушники із сусідньої Черкаської області. Звичайно, ніде не працюючі, раніше засуджені. Причому тридцятирічний учасник групи раніше відбував покарання не тільки за крадіжки, але й за навмисне вбивство; звільнився п’ять років тому. До речі, при обшуку у його будинку наші копи знайшли 10 мобільних телефонів (мабуть, для конспірації) та пістолет СAL (4,5 мм).

Другий виконавець – тридцятирічний мешканець теж Черкаської області, колись мешкав у Кіровограді, де йому у 2008 році Кіровський ВМ УМВС в області видав паспорт. Я умисно назвав місце видачі паспорта для уваги громадян та місцевої поліції.

У нього під час обшуку виявили гумові рукавички. Дрібничка? Не думаю. А найцікавішою виявилася знахідка шести квитанцій про оплату мобільного зв’язку за телефон неодноразово засудженого, який зараз знаходиться в слідчому ізоляторі Кропивницького.

А це і не дивно. Бо саме цей «бродяга» (кримінальний статус між «мужиками» та «положенцем» у в’язниці) і організував всі крадіжки. Передусім зібрав інформацію про заможних громадян у згаданому регіоні. А йому допомагав «наводчик» – четвертий учасник організованої злочинної групи, уродженець та мешканець цього ж райцентру нашої області Мусак. Це йому організатор обіцяв, що все буде «в масть». Та не сталося! Це він показував, де мешкають заможні громадяни, які опинилися в зоні ризику, це він обіцяв виставляти «маяки» – повідомити крадіїв про небезпеку. Це завдяки йому сталися зазначені крадіжки. Під час обшуку у нього оперативники вилучили наркотик канабіс (вже приготований для вживання) та набої калібру 7,62 мм.

Слідчим Благовіщенського відділення поліції всім затриманим повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 185 КК України. 28 січня цього року їм обрано запобіжний захід – тримання під вартою з правом внесення застави у розмірі 800 тисяч гривень кожному, а Мусаку – домашній арешт 60 діб.

Процесуально затримані під час злочинів користувалися двома автомобілями «Фольксваген» та «дев’яткою». У фігурантів під час обшуків вилучили цікаві для розслідування цієї справи речі: п’ять пар рукавичок, дві медичні маски та стамеску.

Читач здогадується, з якою метою ці речі могли використовуватися.

Але особливо цінним для розслідування справи виявився договір від 21 січня 2019 року про надання ломбардом «Онікс» фінансового кредиту. Це і зрозуміло, бо «живі» гроші конче були потрібні. Наприклад, для «передачки» – посилки продтоварів організатору крадіжок. А головне, той же організатор наказав направити 10 тисяч «баксів» на «общак». Підручні організатора негайно виконали його вказівку. Я не Кассандра, але знаю, що організатор не зможе відхреститися від звинувачень, а учасники ОЗГ будуть «полірувати дерево», що означає на їхньому жаргоні – перебувати на лаві підсудних.

В ході проведення слідчих (розшукових) дій, в яких брали участь і сищики Благовіщенського відділення поліції, згаданим підозрюваним в повному обсязі доведено їх провину. Водночас і місцеві співробітники поліції отримали досвід в боротьбі з організованою злочинністю. І вони завдячують цьому своїм побратимам із ГУНП. Одним словом, вкупі зуміли вивести гастролерів на чисту воду. Незабаром кримінальна артіль опиниться в залі суду.

Справа блискуче (не боюсь цього слова!) завершена. На практиці доведено, що новий спецпідрозділ Національної поліції України був заснований недаремно, що він працює в контакті з обласною прокуратурою. До слова, майже всі заходи та слідчі дії узгоджувалися з відповідним процесуальним прокурором, яким винесено постанову про об’єднання зазначених кримінальних проваджень в одне. Зараз справа вже направлена до суду для розгляду.

Ця справа доведена до логічного завершення і, головне, без зауважень з боку обласної прокуратури завдяки вмілим, грамотним діям співробітників цього підрозділу, а саме т.в.о. заступника очільника УСР ГУНП Богдана Євдокименка, Євгена Левченка, Дениса Козаченка та Єгора Дудника.

Я вважаю, що МВС і, зокрема, Національна поліція України вчинили правильно, відтворивши у новій іпостасі колись розформований УБОЗ, який існував з 1988-го по лютий 2015 року і зарекомендував себе в цілому позитивно.

Водночас такі структурні зміни жодним чином не вплинули на роль та завдання карного розшуку в протидії організованій злочинності.

Принагідно запитую в очільника нового підрозділу підполковника поліції Олександра Демченка, який від початку і до завершення згаданої справи компетентно керував діями своїх підлеглих.

– Коли і для чого створено цей підрозділ?

– У березні 2018 року з метою реалізації державної політики у напрямку протидії організованій злочинності в апараті Національної поліції створено новий підрозділ, а саме Департамент стратегічних розслідувань. У подальшому вже у жовтні минулого року організовано управління стратегічних розслідувань ГУНП в Кіровоградській області. Основним завданням новоствореного управління визначено:

– документування та знешкодження організованих злочинних груп та злочинних організацій;

– протидію кримінальним авторитетам, які впливають на криміногенну ситуацію у регіоні;

– протидію «злодіям в законі»;

– супроводження розгляду справ у судах відносно організованих груп та злочинних організацій.

Цей підрозділ став належною відповіддю запитам нашого непростого часу. Скажу відверто, що правоохоронні органи повинні бути наготові до будь-якої ситуації, оберігати спокій громадян і правопорядок в Україні.

І наостанок. Реформування Нацполіції в Україні триває.

РОМАН КОЗЬЯКОВ: «ПОЛІЦІЯ БУДЕ ТАКОЮ, ЯКОЮ ЇЇ ХОЧЕ БАЧИТИ ГРОМАДСЬКІСТЬ»

 

Зараз воно торкнулося оперативного блоку. І це добре.

Я б сказав, що це сильний крок.

У той же час не видно якісного переформатування, на мій погляд, превентивного блоку.

Передусім вважаю: на часі повинна бути профілактика кримінальних правопорушень.

Тільки так можна зробити ривок у зміцненні правопорядку у державі.

Веніамін ЯНІШЕВСЬКИЙ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here